Mimo, że Montpellier zajmuje 11. miejsce w tabeli Ligue 1, to jest jedną z najsłabszych ekip pod względem gry w defensywie. Tylko trzy ostatnie drużyny ligi mają stracone więcej bramek. Louis Nicollin, prezes pierwszoligowego Montpellier HSC, był ostatnio bardzo niezadowolony z postawy swojego zespołu, szczególnie formacji obronnej. Czasami w szatni zespołu prowadzonego przez Frederica Hantza dochodziło do ostrej wymiany zdań, których cenzura nie pozwala opublikować. I nawet ostatnie zwycięstwo nad PSG (3-0) nic nie zmieniło w zachowaniu popularnego ,,króla śmieciarzy’’: - To ja płace i rządzę, i nikt mi tu nie podskoczy!

 

Wiadomo również, że latem opuści klub świetny brazylijski stoper Vitorino da Silva Hilton, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 40 urodziny i zdecydował się na powrót do swej ojczystej Brazylii. Trzeba więc mu poszukać następcy.

 

Początkowo Montpellier chciało zatrudnić środkowego obrońcę reprezentacji Polski Michała Pazdana, ale w połowie nie byli zbyt zachwyceni stoperem Legii, a z drugiej strony warszawski klub by nie oddal swojego zawodnika za ”czapkę gruszek”. A klub Louisa Nicollina nie ma aż tyle środków finansowych i w żadnym wypadku nie wydałby dwóch czy trzech milionów euro  na transfer .

 

W końcu działacze mistrza Francji z 2012 roku (przed PSG) zainteresowali się młodym talentem z Zagłębia Lubin, 22-letnim Jarosławem Jachem, który jest obrońcą wszechstronnym, może grać na pozycji stopera  lub na lewej obronie. Montpellier złożyło ofertę na 750 000 euro.

 

Transakcja za młodzieżowego reprezentanta Polski prawdopodobnie dojdzie do skutku bo podobno Zagłębie Lubin wyceniło swojego zawodnika na milion euro. Obie strony są więc blisko porozumienia.

 

Warto przypomnieć ze przez dwa sezony (1991-92) trenerem Montpellier był Henryk Kasperczak a w tym samym okresie, przez trzy sezony, na lewym skrzydle występował 46-krotny reprezentant Polski, Jacek Ziober.

 

 

Montpellier to liczące ponad 300 000 mieszkańców miasto, nowoczesne z licznymi uniwersytetami oddalone o kilkanaście kilometrów od Morza Śródziemnego. Idealny etap w karierze młodego Jacha.

 

To nie pierwsza propozycja dla 22-latka. Interesują się nim również klubu z Hiszpanii i Niemiec. Kontrakt Polaka z Zagłębiem Lubin obowiązuje do 2019 roku. Montpellier występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej nieprzerwanie od 2009 roku. W 2012 piłkarze z południa Francji zostali sensacyjnymi mistrzami kraju.