Hannawald: Polacy na mistrzostwach świata będą jeszcze lepsi

Zimowe
Hannawald: Polacy na mistrzostwach świata będą jeszcze lepsi
fot. PAP

Legendarny niemiecki skoczek narciarski Sven Hannawald jest przekonany o tym, że w mistrzostwach świata w Lahti Polacy będą jeszcze silniejsi. Mówił także o potencjale Piotra Żyły, który jego zdaniem może osiągać podobne sukcesy co Kamil Stoch.

W zakończonej w piątek 65. edycji Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył Stoch, drugi był Żyła, a tuż za podium uplasował się Maciej Kot.

 

„Czy jestem zaskoczony takim rozstrzygnięciem? Nie. Wydaje mi się, że nie. Stoch jest najbardziej obecnie stabilnym zawodnikiem w cyklu Pucharu Świata. Może nie spodziewałem się drugiego miejsca Żyły, ale to chłopak z wielkim potencjałem” – powiedział jeden z najlepszych skoczków niemieckich w historii.

 

Zresztą właśnie o Żyle wypowiada się w samych superlatywach i czeka w jego wykonaniu na jeszcze większe sukcesy.

 

„Piotr ma podobny potencjał do Kamila, ale przez lata wpoił sobie złe nawyki. Teraz pod skrzydłami Stefana Horngachera uczy się skoków narciarskich na nowo. Widać u niego wielki postęp, ale ma jeszcze bardzo duży pracy przed sobą. Najważniejsze, że zaufał trenerowi i jeśli tak będzie dalej, to osiągnie bardzo duże sukcesy” – dodał Hannawald.

 

Niemiec, który obecnie jest komentatorem telewizyjnym, uważa, że Polacy jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa w tym sezonie. Bardzo udane mogą być także mistrzostwa świata, które na przełomie lutego i marca odbędą się w Lahti.

 

„Polacy zrobili niesamowity postęp, jeśli chodzi o sprzęt i trening. To jednak pierwszy krok ku temu, by być jeszcze lepszym. Ten zespół bardzo się rozwija. Dostali dużego kopa po objęciu kadry przez Horngachera, ale nadal nie są jeszcze w optymalnej formie. Do mistrzostw świata jest jeszcze parę tygodni, a to oznacza, że powinni w Finlandii być jeszcze lepsi. Wszystko zresztą na to wskazuje, bo każdy dzień treningu ze Stefanem powinien być dla nich krokiem w przód. To chyba w tej chwili najszybciej rozwijająca się drużyna w cyklu Pucharu Świata” – ocenił.

 

Hannawald nie ma żadnych wątpliwości, że właśnie Polacy, jako jedyny naród, mogą na razie spać spokojnie przed zbliżającymi się konkursami.

 

„O wyniki powinniście być spokojni, bo zawodnicy są bardzo dobrze przygotowani, a forma - znając Horngachera – przyjdzie właśnie w kulminacyjnym momencie” - dodał.

 

Zdaniem Niemca, Stoch nie tylko może zdobyć w Lahti złoty medal mistrzostw globu, ale ten sezon może ukoronować także wywalczeniem Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ.

 

„Jest w chwili obecnej najbardziej stabilnym i "płynnym" zawodnikiem w cyklu. To pozwala mu radzić sobie także w bardzo trudnych warunkach. Jedynym jego minusem jest zbyt późne wyjście z progu. Jak wyczuje, w którym momencie musi się odbić, będzie nie do pokonania” – zapewnił.

 

Polacy do rywalizacji wrócą 14 stycznia, kiedy odbędzie się pierwszy z dwóch konkursów Pucharu Świata w Wiśle. Tydzień później zawody zaplanowane są w Zakopanem.

JK, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie