OK! The World Games: Łucznictwo

Inne
OK! The World Games: Łucznictwo

Łucznictwo, to trzecia z dyscyplin The World Games 2017, którą możemy oglądać także na igrzyskach olimpijskich. Podobnie jednak, jak w przypadku gimnastyki artystycznej i skoków na trampolinie w lipcu we Wrocławiu łucznicy powalczą o medale w konkurencjach, których w programie igrzysk nie ma. W tym przypadku konkretnie o siedem krążków.

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, wśród prawie 40 sportów, w których o ponad 200 kompletów medali rywalizować będzie 4000 sportowców, znajdzie się łucznictwo polowe w kategoriach łuku gołego i tradycyjnego oraz łucznictwo torowe w kategorii łuku bloczkowego. Łącznie łucznicy we wrocławskim Parku Szczytnickim powalczą o siedem kompletów medali.

 

Rys historyczny

 

Łucznictwo może mieć nawet 28 tysięcy lat!!! Najstarsze ślady – kamienne groty strzał pochodzą z terenów Chin z ok. 26 tys. p.n.e. Kilkaset lat p.n.e. łuki służyły jako broń wojenna i występowały praktycznie we wszystkich cywilizacjach. W starożytnych Chinach i dawnej Japonii łucznictwo stało się ważnym elementem wychowania i wykształcenia arystokratycznego. Czysto sportowe strzelanie w Egipcie rozpoczęło się już co najmniej od XVw. p.n.e., za czasów Faraona Tutmosisa III, który dużo uwagi poświęcał treningom sztuki wojennej. Cięciwę łuków w Mongolii wytwarzano ze skręconych jelit tygrysów syberyjskich, a według podań angielskich nie było na wyspach lepszego łucznika od Robin Hooda. W wielu angielskich miastach już w średniowieczu rozgrywano zawody łucznicze.

 

Jednak do rozwoju łucznictwa w sensie sportowym najbardziej przyczyniło się wynalezienie… broni palnej. Miłośnicy łucznictwa w Anglii chcąc ocalić je od zapomnienia zorganizowali w 1673 roku w Yorkshire doroczny turniej, rozgrywany do dziś. Trzy lata później w Anglii powstało Królewskie Bractwo Łucznicze, a w 1844 roku Grand Archery Association, które ustaliło reguły rozgrywania zawodów, zorganizowało pierwsze mistrzostwa Anglii.

 

W Polsce łucznictwo, jako sport istnieje od drugiej poł. XIXw. W 1927 roku powstał Polski Związek Łuczniczków, a jego działacze mieli ogromny wpływ w utworzeniu FITA, czyli Międzynarodowej Federacji Łuczniczej. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 1931r. w Polsce we Lwowie, a pierwszym mistrzem Świata był Polak Michał Sawicki.

 

Historycznie, na przestrzeni stuleci ukształtowały się różne typy łucznictwa. To najpopularniejsze – torowe - pojawiało się na igrzyskach olimpijskich w latach 1900, 1904, 1908 i 1920, by na stałe powrócić do programu olimpijskiego w 1972 roku w Montrealu. Polowe (zwane też terenowym) - , w którym także toczyć się będzie rywalizacja na The World Games 2017, nawiązuje do łucznictwa pierwotnego i zostało wymyślone w latach 30. XX wieku w Redlands w USA.

 

Łuki

 

Od czasów pradawnych różne kultury wykształciły różne rodzaje łuków. Współcześnie we współzawodnictwie sportowym występują ich trzy rodzaje:

 

1. Łuk goły (ang. barebow) – łuk wyczynowy bez osprzętu. Nie posiada żadnych przyrządów do celowania, ani stabilizacji. Nie jest także wyposażony w żadne urządzenie do kontroli długości naciągnięcia strzały. Strzela się z niego intuicyjnie.

 

 

2. Łuk klasyczny – olimpijski (ang. recurve) – wyczynowy łuk olimpijski. Wyposażony w celownik i oprzyrządowanie do stabilizacji oraz klicker, który kontroluje długośc naciągnięcia strzały, co bardzo poprawia skuteczność trafień.

łuk klasyczny wicemistrzyni Europy Natalia Leśniak…

 

 

3. Łuk bloczkowy (ang. compoud) – najbardziej rozbudowany i najbardziej skuteczny z łuków wyczynowych. Posiada dwa punkty

celowania, które zgrywa się ze sobą (tak, jak w broni palnej), co ułatwia celowanie. Wyposażony w bloczki do naciągania łuku, które sprawiają, że łuk w początkowej fazie napinania stawia duży opór. Ten w trakcie dalszego napinania jednak znacząco się zmniejsza, co również ułatwia celowanie. Cięciwę uwalnia się za pomocą specjalnego spustu. Podobnym łukiem posługiwał się Rambo w głośnym filmie, a współcześnie główny bohater serialu arrow.

 

 

Zasady w pigułce:

 

1. Łucznictwo polowe – strzelanie do celów w różnorodnym terenie, np. w lesie. Polega na strzelaniu po 3 punktowanych strzałów do 24 celi (łącznie 72strzały) z dystansów o oznaczonych lub nieoznaczonych odległościach od 5-60m. Celami są czarne okrągłe tarcze z żółtym środkiem (o średnicach 20,40 i 60cm) – najwyższym trafieniem jest 6, najniższym jeden. Zawodnicy dostają mapy i na ich podstawie w kilkuosobowych grupach poruszają się po terenie. Maksymalnie do zdobycia są 432 punkty. Podczas The World Games 2017 łucznictwo polowe rozegrane zostanie dla łuków klasycznych i gołych (barebow). W łuku gołym konkurencja odbywa się na krótszych dystansach niż w przypadku łuku klasycznego. W obu najpierw odbędzie się runda eliminacyjna na 12 celach nieoznaczonych i 12 celach oznaczonych. Drugiego dnia rozgrywki będą przebiegały według nowego systemu eliminacji. Dwóch pierwszych zawodników będzie mieć zapewniony awans do strzelań półfinałowych pozostała dziesiątka będzie strzelać pojedynki między sobą.

 

2. Łucznictwo torowe (łuk bloczkowy) – rozgrywane takim systemem, jak łucznictwo tarczowe podczas igrzysk olimpijskich. Różnice polegają na wykorzystaniu bardziej wyposażonego łuku bloczkowego i strzelaniu z mniejszej odległości - 50m (na igrzyskach to 70m), ale do mniejszej tarczy. Najpierw runda eliminacyjna, później pojedynki systemem pucharowym.

 

Łucznictwo na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 łucznicy będą rywalizować o siedem kompletów medali – kobiety i mężczyźni w konkurencjach łucznictwa polowego (łuk goły i klasyczny) oraz kobiety, mężczyźni i miksty w łucznictwie torowym (łuk bloczkowy).

 

2. O każdy z siedmiu kompletów medali powalczy 12 zawodników/zawodniczek lub mikstów – najlepsi zawodnicy na świecie, w tym olimpijczycy.

 

3. Polskę reprezentować będzie 7 reprezentantów – po jednym w każdej konkurencji z wyjątkiem łuku klasycznego, w którym możemy wystawić dwie reprezentantki, w tym aktualną brązową medalistkę mistrzostw świata – Joannę Rząsę oraz wicemistrzynię Europy i olimpijkę – Natalię Leśniak.

 

4. Rywalizacja toczyć się będzie w Parku Szczytnickim od 23 – 30 lipca.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport, www.archery.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze