PŚ w biegach: Sprinterskie zmagania w Dobbiaco

Zimowe
PŚ w biegach: Sprinterskie zmagania w Dobbiaco
fot. Grzegorz Momot /PAP
Maciej Staręga najwyżej w tym sezonie PŚ był na 15. miejscu w Val Muestair.

Dobbiaco będzie gospodarzem najbliższych zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich. We Włoszech zaplanowano sprinterskie konkurencje techniką dowolną. W sobotę odbędą się konkurencje indywidualne, a w niedzielę drużynowe.

Zaledwie cztery dni temu zakończył się wyczerpujący cykl Tour de Ski. Większość sprinterów odpuściła jego końcówkę, którą jest wspinaczka na stok Alpe Cermis. Teraz to oni wystąpią w głównych rolach.

 

Z Polaków największe szanse na sukces ma Maciej Staręga. W swojej koronnej konkurencji w tym sezonie będzie miał okazję zaprezentować się po raz trzeci. 11 grudnia w Davos był 20., a w ostatni dzień 2016 roku zajął 15. miejsce w Val Muestair.

 

"Ostatnio było już naprawdę blisko półfinału, ale cóż, świat jest mocny, a nam trochę zabrakło. Mam nadzieję, że tym razem się uda. Wszystko musi jednak idealnie "zagrać"" - powiedział trener Janusz Krężelok.

 

Szkoleniowiec przyznał, że jeszcze nie wiadomo, kto będzie partnerem Staręgi w zmaganiach drużynowych.

 

"Mamy kilka pomysłów, zobaczymy jak chłopcy będą się czuli w sobotę" - dodał.

 

Na włoskich trasach zabraknie Polek. Od 10 grudnia w rywalizacji w PŚ nie uczestniczy Justyna Kowalczyk. Ten stan potrwa aż do lutego. Dzięki temu unika dominujących w tym czasie konkurencji rozgrywanych techniką dowolną, które nie służą jej kolanu.

 

W miniony weekend podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego przetestowała trasy w Lahti, gdzie za nieco ponad miesiąc rozpoczną się mistrzostwa świata. Polka wygrała bieg na 10 km "klasykiem" zaliczany do Pucharu Skandynawii.

 

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzą reprezentanci Norwegii - Heidi Weng oraz zdobywca Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie Martin Johnsrud Sundby. Weng ma już 308 punktów przewagi nad rodaczką Ingvild Flugstad Oestberg, a Sundby o 177 wyprzedza Rosjanina Siergieja Ustiugowa.

 

Program zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Dobbiaco:
  
  sobota, 14 stycznia
  kobiety i mężczyźni - sprint techniką dowolną (eliminacje o godz. 11.45, ćwierćfinały od 14.15)
  
  niedziela, 15 stycznia
  kobiety i mężczyźni - sprint drużynowy techniką dowolną (eliminacje o 13.00, finały od 15.00)
  
jk, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie