Zmarł mistrz olimpijski z Monachium Jan Szczepański

Sporty walki
Zmarł mistrz olimpijski z Monachium Jan Szczepański
fot. PAP

W wieku 77 lat zmarł Jan Szczepański - jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego boksu, mistrz olimpijski z Monachium z 1972 roku.

Urodzony w 1939 roku bokser największe sukcesy osiągnął na początku lat siedemdziesiątych, gdy powrócił do sportu po kilkuletniej przerwie spowodowanej chorobą serca. W kategorii lekkiej zdobył mistrzostwo Europy w 1971 roku w Madrycie, a rok później złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium. W olimpijskim finale wygrał z Węgrem Laszlo Orbanem. Sięgał również po tytuły mistrza Polski, zarówno indywidualnie (sześć złotych medali), jak i w drużynie (z Legią Warszawa). Stoczył 290 walk: 251 wygrał, 15 zremisował i 24 przegrał.

 

 

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem m.in. w Polonii Warszawa oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Występował również w filmach m.in. "Przepraszam, czy tu biją?" i "Uprowadzenie Agaty" - Marka Piwowskiego oraz w krótkometrażowym "Za ciosem" - Piotra Andrejewa, zagrał także główną rolę w filmie "Powrót" Filipa Bajona.

 

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze