Rajdowe MŚ: Inauguracja w Monte Carlo

Moto
Rajdowe MŚ: Inauguracja w Monte Carlo
fot. PAP

W czwartek wieczorem na Place du Casino w Monte Carlo odbędzie się uroczystość rozpoczęcia nowego sezonu rajdowych mistrzostw świata. Tego dnia wystartuje 85. Rajd Monte Carlo, którego pierwsza edycja odbyła się w 1911 roku.

Będzie to 45. sezon rajdowych mistrzostw świata. Na trasy po latach przerwy wraca ekipa Toyoty, zabraknie natomiast teamu Volkswagena, który dominował przez ostatnie cztery lata.

 

Pierwszy raz o punkty mistrzostw świata w obecnym systemie rywalizowano w Monte Carlo 1973 roku. Rajd nie znalazł się w mistrzowskim kalendarzu jedynie w 1974, 1996 roku oraz w latach 2009-2011, gdy był rundą Intercontinental Rally Challenge (IRC).

 

Rekordzistą wśród walczących o tytuły mistrza świata jest Sebastien Loeb, który triumfował dziewięciokrotnie. Wśród producentów najwięcej zwycięstw ma Lancia (11). Drugi Citroen zwyciężył dziewięć razy.

 

Monte Carlo jest uważany przez kierowców - ze względu na trasę i zmienne warunki atmosferyczne - za jedną z najtrudniejszych imprez w kalendarzu. O zwycięstwie czasami decyduje szczęście. Tak było w 2011 roku, gdy niespodziewanie triumfował trzykrotny mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier (Peugeot 207 S2000).

 

Bouffier awansował na pozycję lidera, po tym gdy na przejazd dwóch górskich odcinków specjalnych: Cimetiere de Vassieux - Col de Gaudissart (24,2 km) i St Jean en Royans - Font d'Urle (23,1 km), jako jeden z dwóch kierowców założył zimowe opony.

 

Dzięki trafnemu doborowi opon, wygrał z ogromną przewagą dwa zimowe OS-y, choć wcześniej na żadnym z innych odcinków specjalnych nie uzyskał najlepszego czasu. Dzięki dobrym oponom uzyskał taką przewagę, że pokonał całą koalicję najlepszych kierowców świata.

 

Rozgrywany między 18 a 22 stycznia Rajd Monte Carlo będzie pierwszym sprawdzianem dla aut WRC nowej generacji. Zmiany w regulaminie pozwoliły na znaczne modyfikacje, udało się poprawić aerodynamikę oraz przyczepności. Do tego moc turbodoładowanych silników o pojemności 1600 ccm została zwiększona do 380 koni mechanicznych, waga aut zmalała, zamontowane zostały aktywne dyferencjały, dotychczas zakazane.

 

W sumie dzisiaj nie wiadomo, jakie osiągi będą miały samochody w specyfikacji 2017. Teamy, które prowadziły testy nie były skłonne je ujawnić. Można się jednak spodziewać, że nowe WRC będą szybsze, a przez to poprawi się widowiskowość rund mistrzostw świata.

 

Trasa tegorocznej edycji Monte Carlo została zmieniona w ponad osiemdziesięciu procentach w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ma w sumie 382,7 km podzielonych na 17 odcinków. Rywalizacja rozpocznie się w czwartek od dwóch ponad 20-kilometrowych nocnych prób.

 

W piątek kierowcy przejadą sześć OS-ów, w tym dwa razy najdłuższy w rajdzie Aspres Les Corps - Chaillol (38,8 km). Sobota to kolejne pięć prób sportowych w rejonie Gap. Rywalizacja zakończy się w niedzielę - zaplanowane są cztery OS-y. Wśród nich będą dwa przejazdy przez przełęcz Col de Turini i Power Stage La Bollene - Vesubie-Peira Cava o długości 21,4 km. Ceremonia zakończenia i dekoracja zwycięzców odbędzie się przed Pałacem Książęcym w Monako o godzinie 15.

 

Na oficjalnej liście zgłoszeń do Rajdu Monte Carlo po raz pierwszy od sześciu lat nie ma żadnej polskiej załogi. Na czele stawki są kierowcy teamu M-Sport Francuz Sebastien Ogier, Estończyk Ott Tanak i Walijczyk Elfyn Evans. Wszyscy pojadą najnowszymi modelami Forda Fiesty WRC.

 

Tytułu wywalczonego już cztery razy z rzędu będzie bronił Ogier, który po czterech latach za kierownicą VW Polo WRC przesiada się do Fiesty WRC.

 

W sezonie 2017 zaplanowane jest 13 rund mistrzostw świata, wśród nich ósma - Rajd Polski w terminie 30 czerwca - 2 lipca.

 

W teamie Hyundaia (I20 WRC) nie ma zmian w porównaniu z poprzednim sezonem. W ekipie są Nowozelandczyk Hayden Paddon, Belg Thierry Neuville i Hiszpan Dani Sordo. Dla Citroena (DS3 WRC) o punkty mistrzostw świata będą walczyli w zespole fabrycznym Brytyjczyk Kris Meeke i Francuz Stephane Lefebvre.

 

Kierowcami wracającego po latach do rywalizacji w mistrzostwach świata zespole Toyoty (Yaris WRC) znaleźli się Finowie Jari-Matti Latvala i Juho Hanninen.

 

Kalendarz rajdowych MŚ 2017:
 
 20-22 stycznia - Rajd Monte-Carlo
 10-12 lutego - Rajd Szwecji
 10-12 marca- Rajd Meksyku
 7-9 kwietnia - Rajd Francji
 28-30 kwietnia - Rajd Argentyny
 19-21 maja - Rajd Portugalii
  9-11 czerwca- Rajd Włoch (Sardynii)
 30 czerwca - 2 lipca - Rajd Polski
 28-30 lipca- Rajd Finlandii
 18-20 sierpnia - Rajd Niemiec
  6-8 października- Rajd Hiszpanii (Katalonii)
 27-29 października - Rajd Wielkiej Brytanii (Walii)
 17-19 listopada- Rajd Australii
 
jk, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie