Rosjanie wybrali następcę Alekny! "Będzie tylko marionetką"?

Siatkówka
Rosjanie wybrali następcę Alekny! "Będzie tylko marionetką"?
fot. PAP

Podczas piątkowego zebrania rosyjskiej federacji siatkarskiej zarząd wskazał nazwisko Siergieja Szlapnikowa jako następcę Władimira Alekny. Według rosyjskich mediów związek wskazał szkoleniowca, który będzie dla niego... wygodny, zaś kluczowe decyzje dotyczące reprezentacji będzie miał podejmować własnoręcznie.

Władimir Alekno jest trenerem Zenita Kazań od blisko dziewięciu lat, w kilku podejściach łączył też rolę klubową ze stanowiskiem selekcjonera siatkarskiej reprezentacji Rosji. Niedawno jednak zarząd postanowił rozstać się z charyzmatycznym szkoleniowcem i rozpoczął poszukiwania jego następcy. W mediach przewijały się zresztą nazwiska wymieniane także w kontekście posady selekcjonera reprezentacji Polski, jednak ostatecznie trenerem nie zostanie żadna uznana w świecie siatkarskim postać.

Wybór padł na Siergieja Szlapnikowa, który do tej pory pełnił funkcję trenera rosyjskich ekip młodzieżowych. W przeszłości pracował chociażby z takimi gwiazdami jak Maksim Michałjow czy Dimitrij Muserski. Według 56-latka, przetarcie z młodzieżą miało go ostatecznie zaprowadzić do kadry seniorskiej i wreszcie dotrzyma słowa.

Jego podstawowym zadaniem będzie przede wszystkim odmłodzenie kadry, w której ostatnio występowali między innymi tacy weterani, jak Siergiej Grankin czy Aleksander Wołkow. Rosyjskie media w decyzji zarządu doszukują się jednak drugiego dna: czy chce on uczynić ze Szlapnikowa swoją... marionetkę i podejmować większość decyzji własnoręcznie?

Dziennikarze cytują słowa prezydenta rosyjskiej federacji, które są dosyć jednoznaczne: "następca Alekny nie będzie miał zbyt duży wpływ na to, jacy zawodnicy znajdą się w kadrze". Czy właśnie tak powinna wyglądać siatkarska reprezentacja nowej generacji? W związku z nazwiskami dostępnymi na rynku (chociażby Radostin Stojczew, którego wymieniano także w kontekście Biało-Czerwonych) cała ta teoria może nabierać sensu...

ch, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze