Białoruski sztangista zdyskwalifikowany na cztery lata

Inne
Białoruski sztangista zdyskwalifikowany na cztery lata
fot.PAP/EPA

Wicemistrz Europy z 2014 roku białoruski sztangista Stanisław Chadowicz (kat. 62 kg) został zdyskwalifikowany na cztery lata - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF).

Chadowicza ukarano za manipulowanie próbką moczu podczas badań antydopingowych przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Federacja IWF nie ujawniła, w jakich okolicznościach doszło do wykrycia oszustwa białoruskiego zawodnika.

 

Przed zawodami na olimpijskim pomoście w Rio Chadowicz uważany był za kandydata do zdobycia medalu, a tymczasem bez żadnych wyjaśnień został wycofany z rywalizacji w wadze 62 kg. Okres jego zawieszenia "biegnie" od 29 lipca 2016 roku.

 

Trzy lata temu podczas ME w Tel Awiwie Białorusin zajął drugie miejsce, przegrywając tylko z Bułgarem Iwajło Filewem.

 

Dwa tygodnie temu oficjalnie poinformowano o czteroletniej dyskwalifikacji Adriana Zielińskiego, mistrza olimpijskiego z Londynu w kat. 85 kg. Pozytywny wynik dało badanie próbki pobranej 1 lipca 2016. W organizmie zawodnika wykryto nandrolon. Informację ujawniono 12 sierpnia, w trakcie igrzysk w Rio. Zieliński został usunięty z reprezentacji. Cztery dni wcześniej, badanie przeprowadzone już w Brazylii wykazało stosowanie nandrolonu także przez jego młodszego brata, mistrza Europy Tomasza. Obaj wciąż zapewniają o swojej niewinności. Postępowanie w sprawie Tomasza prowadzi Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów i nie zapadła jeszcze żadna decyzja.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze