OK! The World Games: Ergowiosła

Inne
OK! The World Games: Ergowiosła
fot. Youtube

Ergowiosła to jedna z czterech dyscyplin The World Games 2017, która w programie igrzysk dyscyplin nieolimpijskich znalazła się na życzenie gospodarza, czyli miasta Wrocław jako tzw. „sport na zaproszenie”. Całkiem prawdopodobne, że w zmaganiach weźmie udział spora liczba medalistów olimpijskich! Ale co jeszcze bardziej zaskakujące, może się tam znaleźć miejsce także dla zupełnych amatorów!!!

Ergowiosła, czyli inaczej wioślarstwo halowe, są dyscypliną praktykowaną przez wioślarzy, przede wszystkim treningowo, m.in. w okresie zimowym, kiedy niemożliwe jest przeprowadzenie treningów na wodzie. Wioślarze dominujący w zawodach na akwenach wodnych często dominują także na ergometrach. Organizatorzy The World Games postanowili jednak, że do udziału w kwalifikacjach ergowioseł dopuszczą także amatorów niezrzeszonych w krajowych federacjach. Jeden z nich – pan Maciej Maciejewski z Inowrocławia, który zgłosił się do udziału w mistrzostwach Polski, ma aktualnie drugi czas w rankingu kwalifikacyjnym do The World Games!!!

 

Najpierw jednak kilka słów o samej dyscyplinie…

 

Rys historyczny

 

Powstanie wioślarstwa halowego jest nierozerwalnie związane ze skonstruowaniem pierwszego ergometru, czyli stacjonarnego urządzenia do wykonywania ruchów zbliżonych do tych, które wykonuje się wiosłując w łodzi. Dokonała tego w 1981 roku amerykańska firma Concept2, tworząc prototypowy Model A.

 

  

Ergometr wioślarski z 1981 roku

 

Urządzenie zostało zaprojektowane, by umożliwić wioślarzom trening „na sucho”. Rozpropagowanie sprzętu, który obecnie można znaleźć niemal w każdym klubie fitness, doprowadziło do utworzenia odrębnej dyscypliny sportu, w której od 1996 roku odbywają się mistrzostwa świata.

 

Ergowiosła w Polsce

 

W naszym kraju dyscyplina podlega pod Polski Związek Towarzystw Wioślarskich. Rokrocznie, w okresie zimowym rozgrywane są mistrzostwa Polski, w których udział (po udowodnieniu uzyskania minimum czasowego) może wziąć praktycznie każdy. W większości są to jednak licencjonowani zawodnicy, uprawiający na co dzień wioślarstwo. W tym roku impreza cieszy się także sporym zainteresowaniem wśród amatorów, którzy mogą stanąć ramię w ramię z zawodowcami i zawalczyć o przepustkę na jedną z największych imprez sportowych świata – The World Games.

 

Ergometr  wioślarski

 

Każdy, kto kiedykolwiek był w klubie fitness, z pewnością spotkał się z tym przyrządem. Jego najważniejszymi elementami są siodełko jeżdżące po specjalnej szynie oraz drążek zainstalowany na wyciągu. Ergometr wprawia w ruch większość partii mięśni, głównie brzucha, nóg, rąk i barków. Doskonale odwzorowuje czynności wykonywane na wodzie. Oficjalnym ergometrem używanym w zawodach rangi mistrzowskiej jest Concept2 Model D.

 

Współczesny ergometr wioślarski

 

Zasady w pigułce

 

1. Zawodnicy rywalizują jednocześnie na ustawionych obok siebie ergometrach.

2. Start wyścigu jest sygnalizowany równolegle przez startera i na wyświetlaczu ergometru.

3. Zawodnik zakończył wyścig, gdy na monitorze lub wyświetlaczu ergometru pojawiła się informacja o pokonaniu przez niego wyznaczonego dystansu.

4. Kolejność zawodników ustalana jest na podstawie uzyskanych przez nich czasów.

5. Na podstawie wyników wyścigu ogłasza się końcową klasyfikację w danej kategorii.

 

Amatorzy i medaliści IO w walce o kwalifikację

 

Polskie kwalifikacje do imprezy odbędą się 28 stycznia podczas mistrzostw Polski Ergowiosła 2017, które odbędą się w tym samym obiekcie co rywalizacja podczas The World Games 2017, czyli w hali widowiskowo-sportowej w Jelczu-Laskowicach. Do udziału w imprezie zgłosiły się m.in. brązowe medalistki igrzysk olimpijskich w Rio: Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Maria Springwald i Monika Ciaciuch. Na liście zgłoszonych są także amatorzy, m.in. pan Maciej Maciejewski z Inowrocławia, który ma aktualnie drugi czas na listach światowych kwalifikujących do The World Games 2017! Rywalizacja o polskie przepustki zapowiada się więc arcyciekawie!

 

Ergowiosła na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 w dniach 26 i 27 lipca wioślarze będą rywalizować w hali widowiskowo-sportowej w Jelczu-Laskowicach o siedem kompletów medali.

2. Rywalizacja toczyć się będzie na dystansach: 2000m - kobiety i mężczyźni (open; waga lekka); 500m – kobiety i mężczyźni (open) oraz sztafety mikstów 4x500m.

3. W rywalizacji na 2000m w każdej z kategorii zobaczymy po 20 zawodników lub zawodniczek. Na 500m rywalizować będzie po 15 wioślarzy lub wioślarek.

4. Każdy kraj może wystawić maksymalnie czterech reprezentantów. Polska jako gospodarz ma zagwarantowane miejsce dla dwóch reprezentantów. Jeśli wywalczymy więcej kwalifikacji, nasza reprezentacja również będzie mogła liczyć maksymalnie cztery osoby.

5. Zawodnicy kwalifikacje mogą uzyskiwać podczas zawodów rangi mistrzostw krajowych do 28 lutego 2017 roku. Na podstawie czasów przez nich uzyskanych (na identycznym sprzęcie) i zgłoszonych do światowej federacji wioślarstwa zostanie stworzony ranking, na podstawie którego wyłonione zostaną listy uczestników The World Games 2017.

The World Games to największa impreza sportowa, która w 2017 roku odbędzie się w Polsce. Od 20 do 30 lipca we Wrocławiu o ponad 200 kompletów medali w blisko 40 dyscyplinach rywalizować będzie ponad 4000 sportowców z całego świata.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze