PlusLiga: Lotos Trefl zmiażdżony przez kędzierzyński walec

W spotkaniu 18. kolejki PlusLigi siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali z Lotosem Treflem Gdańsk 3:0. Goście jedynie w pierwszym secie zdołali nawiązać walkę z mistrzami Polski.

W pierwszej rundzie rozgrywek ZAKSA wygrała w Ergo Arenie 3:1. W ostatnim okresie obie ekipy prezentowały wysoką formę. Podopieczni Andrei Anastasiego dwukrotnie - w Pucharze Polski i PlusLidze - pokonali Asseco Resovię. ZAKSA triumfowała w Final Four Pucharu Polski we Wrocławiu (przed meczem z Lotosem zaprezentowano trofeum miejscowym kibicom), wygrała w Moskwie w meczu Ligi Mistrzów oraz w PlusLidze - na trudnym terenie w Lubinie.

Mistrzowie Polski byli również faworytami ligowego starcia z Lotosem. Premierowa partia od początku miała wyrównany przebieg, obie ekipy ryzykowały na zagrywce. Goście kilkukrotnie uzyskiwali prowadzenie (8:10, 13:16), ale kędzierzynianie błyskawicznie odrabiali straty. Wyrównana walka toczyła się do stanu 20:20. W końcówce przewagę uzyskali gospodarze. Skuteczne ataki Dawida Konarskiego i Sama Deroo dały ZAKSIE decydujące punkty.

Początek drugiej odsłony to demonstracja siły mistrzów Polski, którzy przy zagrywkach Mateusza Bieńka uzyskali prowadzenie 8:1. Siatkarze Lotosu ocknęli się w środkowej części seta, ale nie byli już w stanie dogonić gospodarzy, którzy spokojnie utrzymywali dystans (13:7, 16:11). W końcówce popisali się kolejną serią punktową, a seta zakończyły dwa asy serwisowe Konarskiego.

W trzecim secie goście nie byli już w stanie zatrzymać rozpędzonych kędzierzynian. Jedynie na początku tej partii oglądaliśmy wyrównaną walkę. Gospodarze szybko uzyskali przewagę, którą powiększyli w środkowej części seta dzięki skutecznym zagrywkom. Asami popisali się Benjamin Toniutti (14:8) i Deroo (16:9). W końcówce seta nie było większych emocji. ZAKSA dominowała na parkiecie i pewnie zmierzała do zwycięstwa, które przypieczętował skuteczny atak Sama Deroo. MVP: Łukasz Wiśniewski.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Lotos Trefl Gdańsk 3:0 (25:22, 25:15, 25:16)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Dawid Konarski, Kevin Tillie, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski - Paweł Zatorski (libero) oraz Patryk Czarnowski

Lotos Trefl: Bartosz Gawryszewski, Miłosz Hebda, Michal Masny, Dmytro Paszycki, Bartosz Pietruczuk, Damian Schulz - Piotr Gacek (libero) oraz Patryk Niemiec, Przemysław Stępień.

Wyniki pozostałych meczów 18. kolejki PlusLigi:

2017-01-27: Indykpol AZS Olsztyn - Łuczniczka Bydgoszcz 3:1 (25:22, 25:21, 20:25, 25:20)
2017-01-27: MKS Będzin - Cuprum Lubin 3:2 (25:23, 20:25, 25:23, 23:25, 15:11)
2017-01-28: AZS Częstochowa - GKS Katowice 2:3 (14:25, 25:21, 22:25, 25:22, 10:15)
2017-01-28: Effector Kielce - Cerrad Czarni Radom 0:3 (22:25, 17:25, 19:25)
2017-01-28: Asseco Resovia Rzeszów - PGE Skra Bełchatów 3:1 (20:25, 25:22, 30:28, 25:17)
2017-01-28: Onico AZS Politechnika Warszawska - Espadon Szczecin 3:0 (25:19, 25:17, 25:20)

Do rozegrania:

2017-01-30: BBTS Bielsko-Biała - Jastrzębski Węgiel (18.00; transmisja - Polsat Sport).