Puchar Świata: Zwycięstwa Nilsson i Pellegrino w Falun. Staręga 12. w sprincie

Maciej Staręga zajął w szwedzkim Falun 12. miejsce w sprincie techniką dowolną zaliczanym do Pucharu Świata w biegach narciarskich. Zwyciężyli reprezentantka gospodarzy Stina Nilsson i Włoch Federico Pellegrino.

Zawodnik UKS Rawa Siedlce był jedynym z biało-czerwonych, który przebrnął eliminacje. Paweł Klisz był 60., a Jan Antolec uplasował się o trzy lokaty niżej. W kobiecych zmaganiach w sobotę Polki nie startowały.

Staręga zajął 27. miejsce w kwalifikacjach, a do półfinału awansował jako "lucky loser". W nim był szósty, ostatni w swojej serii. By znaleźć się w finale specjalizujący się w sprintach "łyżwą" Polak musiałby pobiec rundę wcześniej o 0,29 s szybciej.

Blisko 27-letni zawodnik po raz drugi w tym sezonie dotarł do półfinału. Poprzednio udało mu się to dwa tygodnie temu w Dobbiaco. Wówczas został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Jego najlepszym wynikiem w karierze pozostaje piąte miejsce wywalczone 4 marca 2016 roku w Quebec City.

Nilsson na metę wpadła razem z Norweżką Maiken Caspersen Fallą. To, że wyprzedziła rywalkę o 0,01 s, ustalono na podstawie fotofiniszu. Trzecia była liderka klasyfikacji generalnej Norweżka Heidi Weng, ze stratą 1,88 do zwyciężczyni.

Szwedka w tym sezonie prezentuje dobrą formę - odniosła w nim sześć z dziewięciu pucharowych triumfów. Nigdy wcześniej nie wygrała zawodów w ojczyźnie.

Pellegrino cieszył się ze zwycięstwa po raz pierwszy w sezonie. Pozostałe miejsca na podium zajęli Norwegowie - Emil Iversen, który stracił do Włocha 0,06 i Sindre Bjoernestad Skar - 0,41. Lider klasyfikacji generalnej Norweg Martin Johnsrud Sundby nie startował.

Na niedzielę zaplanowano bieg na 15 km u kobiet i 30 km u mężczyzn techniką klasyczną.

Od 10 grudnia w rywalizacji w PŚ nie uczestniczy Justyna Kowalczyk. Ten stan potrwa aż do lutego. Dzięki temu unika dominujących w tym czasie konkurencji rozgrywanych techniką dowolną, które nie służą jej kolanu. W międzyczasie m.in. przetestowała trasy w Lahti, gdzie za niespełna miesiąc rozpoczną się mistrzostwa świata.