Francja mistrzem świata w piłce ręcznej!

Piłka ręczna

W rozegranym w Paryżu finale mistrzostw świata piłkarzy ręcznych Francja wygrała z Norwegią 33:26. Najwięcej emocji dostarczyła pierwsza część meczu, w której przeważali Norwegowie. W drugiej gospodarze przejęli inicjatywę na parkiecie i pewnie wygrali.

Francja i Norwegia rozpoczęły zmagania na mistrzostwach świata w grupie A, wraz z reprezentacją Polski. Biało-czerwoni, mimo okrojonej kadry i zupełnie nowego zespołu, postawili obu finalistom trudne warunki i przegrali po wyrównanej walce.  W bezpośredniej konfrontacji dwóch najlepszych drużyn turnieju Trójkolorowi wygrali 31:28 (16:12), oni również byli zdecydowanymi faworytami finału.

Gospodarze od początku mistrzostw byli głownymi kandydatami do złotego medalu. Wielkie gwiazdy: Nikola Karabatic, Daniel Narcisse i Luca Abalo wspierani byli przez świetnie dysponowanych Adriena Dipandę i Ludovica Fabregasa. Cały zespół Trójkolorowych stanowił prawdziwy kolektyw. Choć zespół ze Skandynawii również miał w składzie wielkie indywidualności: Bjarte Myrhola, Espena Lie Hansena, Kristiana Bjoernsena czy Kenta Robina Tonnesena, mecz o złoto miał być kolejnym popisem Francji.

Wielu ekspertów twierdziło przed finałową batalią, że największą słabością Francuzów będzie ciążąca na nich odpowiedzialność. Pierwsza połowa tego spotkania potwierdziła te obawy. Grający bez presji Norwegowie wykorzystali  zdenerwowanie rywali i zaczęli budować przewagę. Po trafieniu Espena Lie Hansena gospodarze przegrywali 7:10, a na pięć minut przed końcem, po bramce Bjarte Myrhola - 13:16. Kapitalnie w bramce Norwegii prezentował się Torbjorn Bergerud. W końcówce pierwszej połowy Francuzi opanowali sytuację, odrobili straty, a w ostatniej sekundzie przed przerwą Valentin Porte zdobył bramkę dającą prowadzenie 18:17.

Druga część meczu rozpoczęła się od mocnego uderzenia gospodarzy. Michael Guigou zdobył trzy bramki w czterech pierwszych minutach i Trójkolorowi odskoczyli rywalom (22:18). Efektowny początek gospodarzy wyraźnie zgasił rywali. Norwegowie spuścili z tonu, a podopieczni trenera Didiera Dinarta powiększali przewagę. W ostatnich minutach gospodarze turnieju kontrolowali sytuację, pewnie wygrywając 33:26.

Francuzi odnieśli w turnieju komplet zwycięstw, obronili złoto wywalczone przed dwoma laty w Katarze i zdobyli szósty złoty medal w historii. W spotkaniu o brązowy medal Słowenia pokonała Chorwację 31:30 (13:18). Polska uplasowała się na siedemnastej pozycji.

Relacja zakończona

['60] FRANCJA - NORWEGIA 33:26 FRANCJA MISTRZEM ŚWIATA W PIŁCE RĘCZNEJ!

['58] FRANCJA - NORWEGIA 33:26 Nikola Karabatić skutecznie zakończył kontrę Francuzów.

['55] FRANCJA - NORWEGIA 32:24 Czas dla szkoleniowca Trójkolorowych.

['55] FRANCJA - NORWEGIA 32:24 Francuzi kontrolują już sytuację na parkiecie. Kolejną bramkę zdobył Cedric Sorhaindo.

['52] FRANCJA - NORWEGIA 30:23 Popis Nikoli Karabaticia: najpierw zablokował rzut rywala, a po chwili znalazł drogę do bramki rywali!

['50] FRANCJA - NORWEGIA 29:23 Trener Christian Berge poprosił o czas. Dziesięć minut do końca i złoto mistrzostw świata wyraźnie oddala się od Norwegów.

['49] FRANCJA - NORWEGIA 28:23 Indywidualna akcja Gorana Johannessena zakończyła się bramką dla Norwegów, ale szybko odpowiedział Valentin Porte.

['48] FRANCJA - NORWEGIA 27:22 Ludovic Fabregas zdobył kolejną bramkę dla gospodarzy.

['47] FRANCJA - NORWEGIA 26:22 Rzut karny dla Francji! Kentin Mahe skutecznie.

['45] FRANCJA - NORWEGIA 25:22 Bjarte Myrhol skończył kontrę Norwegów. Trzy bramki różnicy na kwadrans przed końcem meczu!

['42] FRANCJA - NORWEGIA 25:20 Christian O'Sullivan trafił po raz pierwszy w tym meczu, ale szybko odpowiedział Ludovic Fabregas.

['41] FRANCJA - NORWEGIA 24:19 Cedric Sorhaindo skończył akcję gospodarzy.

['39] FRANCJA - NORWEGIA 23:19 Po serii nieskutecznych akcji trafił Kristian Bjornsen.

['37] FRANCJA - NORWEGIA 23:18 Wkrętką popisał się Valentin Porte i już pięć bramek przewagi Trójkolorowych.

['34] FRANCJA - NORWEGIA 22:18 Michael Guigou trafił już po raz trzeci w tej części meczu! Christian Berge poprosił o czas.

['34] FRANCJA - NORWEGIA 21:18 Nedim Remili trafił! Trójkolorowi utrzymują przewagę.

['32] FRANCJA - NORWEGIA 20:17 Michael Guigou otworzył drugą część meczu dwiema bramkami i Francuzi odskoczyli rywalom!

['31] FRANCJA - NORWEGIA 18:17 Rozpoczynamy drugą część meczu!

['30] FRANCJA - NORWEGIA 18:17 Na gola Eivinda Tangena odpowiedział Nikola Karabatić, a w ostatniej sekundzie kontrę Francuzów zakończył celnym rzutem Valentin Porte! Gospodarze prowadzą po pierwszej połowie.

['29] FRANCJA - NORWEGIA 16:16 Kentin Mahe wyrównał stan meczu!

['29] FRANCJA - NORWEGIA 15:16 O czas poprosił szkoleniowiec Norwegów Christian Berge.

['28] FRANCJA - NORWEGIA 15:16 Rzut karny dla Francji, Kentin Mahe skutecznie.

['26] FRANCJA - NORWEGIA 13:16 Norwegowie w przewadze i gola rzucił Bjarte Myrhol.

['24] FRANCJA - NORWEGIA 13:15 Kapitalna akcja Trójkolorowych! Luc Abalo trafił ze skrzydła.

['22] FRANCJA - NORWEGIA 11:14 Eivind Tangen skutecznie i znów Norwegia ma trzy bramki zaliczki! Okres świetnej gry Torbjorna Bergeruda w norweskiej bramce!

['20] FRANCJA - NORWEGIA 11:12 Valentin Porte zakończył kontrę Francuzów.

['19] FRANCJA - NORWEGIA 10:12 Efektowny rzut Espena Lie Hansena.

['17] FRANCJA - NORWEGIA 9:11 Didier Dinart poprosił o czas.

['15] FRANCJA - NORWEGIA 7:10 Trafił Espen Lie Hansen. Po kwadransie gospodarze przegrywają trzema bramkami!

['14] FRANCJA - NORWEGIA 7:9 Kolejny karny dla Francji! Michael Guigou przegrał pojedyek z norweskim bramkarzem.

['12] FRANCJA - NORWEGIA 6:8 Michael Guigou znów wykorzystał rzut karny. Kent Robin Tonnesen odpowiedział skutecznym rzutem.

['10] FRANCJA - NORWEGIA 5:6 Michael Guigou trafił z karnego.

['8] FRANCJA - NORWEGIA 4:6 Świetną akcję Norwegów kończy Bjarte Myrhol.

['7] FRANCJA - NORWEGIA 4:4 Trafił Kent Robin Tonnesen,  po chwili skutecznie odpowiedział Nedim Remili.

['6] FRANCJA - NORWEGIA 3:3 Cios za cios. Norwegowie znów wyszli na prowadzenie, ale Nikola Karabatić wyrównał po indywidualnej akcji.

['4] FRANCJA - NORWEGIA 2:2 Kentin Mahe nie wykorzystał karnego!

['3] FRANCJA - NORWEGIA 2:1 Nikola Karabatić oraz Kentin Mahe z karnego trafili dla Francji.

['1] FRANCJA - NORWEGIA 0:1 Espen Lie Hansen otworzył wynik meczu!

['1] FRANCJA - NORWEGIA 0:0 Rozpoczynamy finał mistrzostw świata 2017!

Słuchamy hymnów obu państw.

Francuzi wygrali u siebie osiem poprzednich spotkań z reprezentacją Norwegii. Ostatnie - dwa tygodnie temu w fazie grupowej MŚ (31:28).

Przypomnijmy, że brązowy medal turnieju wywalczyli szczypiorniści Słowenii, którzy pokonali Chorwację 31:30 (13:18). O ich zwycięstwie przesądziła kapitalna końcówka meczu. W 40. minucie przegrywali ośmioma bramkami (16:24), ale zdołali dogonić rywali i wygrać to spotkanie 31:30.

Słowenia - Chorwacja 31:30 (13:18)