Ikona Chelsea zmienia klub. Podpisze kontrakt z Zenitem

Branislav Ivanovic w najbliższych godzinach podpisze kontrakt z Zenitem Sankt-Petersburg. Serb opuści Chelsea po dziewięciu latach.

Ivanovic to zdecydowanie jedna z ikon Chelsea w erze Romana Abramowicza. Serb przychodził z Lokomotiwu Moskwa jako zawodnik raczej niesprawdzony, lecz bardzo szybko zyskał sympatię kibiców - szczególnie po dwóch bramkach w Lidze Mistrzów, które zdobył w meczu z Liverpoolem. Później przez kilka lat trzymał równy poziom, będąc ścianę nie do przejścia o żelaznej kondycji. Dorobił się nawet opaski kapitana, gdy na boisku nie przebywał John Terry.

Od co najmniej dwóch sezonów nie prezentował jednak nawet połowy tego, co do tej pory. Mimo to kolejni trenerzy stawiali na niego raz częściej, raz rzadziej, ale stawiali. Antonio Conte również na początku rozgrywek widział Serba na prawej obronie, lecz po zmianie formacji Ivanovic wylądował na ławce rezerwowych. Z niej podnosi się od czasu do czasu, gdy Chelsea broni wyniku w ostatnich minutach oraz w starciach pucharowych z mniej wymagającym rywalami. Tak było choćby w sobotę, kiedy na Stamford Bridge przyjechało Brentford i przegrało 0:4. Jedną z bramek - prawdopodobnie ostatnią dla "The Blues" - zdobył właśnie Ivanovic.

Teraz czas na zmianę miejsc. Według informacji Sky Sports, Ivanovic dogadał już warunki indywidualne z Zenitem Sankt Petersburg i niedługo podpisze kontrakt. Conte przyznał na konferencji, że ewentualne odejście Serba go smuci, ale stara się rozumieć piłkarza, który nie gra zbyt często.

Ivanovic rozegrał dla Chelsea 376 meczów i strzelił aż 34 gole, co jak na obrońce jest znakomitym wynikiem. Zdążył dwukrotnie sięgnąć po mistrzostwo Anglii, trzy Puchary Anglii, a także Ligę Mistrzów oraz Ligę Europy. W tych ostatnich rozgrywkach zdobył bramkę na wagę triumfu w doliczonym czasie gry.