Futsalowy turniej w Tychach: Polska pokonała Bośnię i Hercegowinę

Polska pokonała Bośnię i Hercegowinę 3:1 (0:0) w ostatnim meczu rozgrywanego w Tychach towarzyskiego turnieju futsalu, który wygrała Słowenia.

We wcześniejszym poniedziałkowym spotkaniu zawodów Słowenia wygrała z Finlandią 3:2.

Biało-Czerwoni zaczęli turniej od porażki z niżej notowaną Finlandią 2:3, potem zremisowali z faworytem turnieju Słowenią 6:6.

W pierwszej połowie gospodarze stworzyli mnóstwo okazji do objęcia prowadzenia, ale szwankowała skuteczność, dobrze spisywał się też bardzo wysoki bramkarz rywali Stanislav Galić.

Bośniak często wychodził daleko od bramki i to zgubiło go w 25. minucie, kiedy został przelobowany przez Rafała Franza. Polacy nacierali nadal, a prowadzenie podwyższył... polski golkiper Michał Widuch.

Trener gości zareagował wycofując bramkarza. Przyniosło to kontaktowego gola w ostatniej minucie gry. Ostatnie słowo należało do Polaków, bo dwie sekundy przed końcową syreną Tomasz Kriezel ustalił wynik na 3:1 wykorzystując pustą bramkę przeciwnika.

Tyskie zawody były dla podopiecznych trenera Andrzeja Biangi elementem przygotowań do kwietniowego turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy 2018, który zostanie rozegrany w Elblągu.

Biało-Czerwoni zagrają tam z broniącą tytułu Hiszpanią, czwartym zespołem ostatnich mistrzostw Europy Serbią i Mołdawią, która wygrała turniej preeliminacyjny z udziałem Grecji, Walii i San Marino.

Do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba 48 zespołów, w tym debiutanci - Niemcy i Kosowo. Finały zostaną rozegrane w Słowenii. Finowie i Bośniacy zagrają w tej samej fazie eliminacji co Polacy.

Zwycięzcy siedmiu grup zapewnią sobie awans do finałów, drużyny z miejsc drugich i najlepsza z trzeciego będą rywalizowały w play off o kolejne cztery miejsca. Stawkę 12 finalistów uzupełnią gospodarze mistrzostw Słoweńcy.

W marcu 2015 Biało-Czerwoni zajęli ostatnie miejsce w turnieju eliminacyjnym do poprzednich ME, który był rozgrywany w Krośnie. Polacy zremisowali z Białorusinami 0:0 oraz przegrali z Finami 2:3 i Włochami 3:6. W tamtych zawodach prowadził ich włoski trener Andrea Bucciol, który został zwolniony i w sierpniu 2015 kadrę objął Andrzej Bianga.

Futsalowa reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy wystąpiła tylko raz, w 2001 roku w Moskwie. Podopieczni ówczesnego selekcjonera Romana Sowińskiego trafili do grupy z Hiszpanią, Ukrainą i Chorwacją. Przegrali wszystkie mecze. W finałach występowało wówczas osiem zespołów.

ME w futsalu odbyły się dziesięć razy. Dotychczasowi zwycięzcy to Hiszpania (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włochy (2003, 2014) i Rosja (1999).

Bramki: 1:0 Rafał Franz, 2:0 Michał Widuch, 2:1 Dejan Pavlovic, 3:1 Tomasz Kriezel.