Dibaba po rekord świata, Jóźwik - po Polski

Inne
Dibaba po rekord świata, Jóźwik - po Polski
fot. PAP

Medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy wystąpią w piątek w Arenie Toruń w większości konkurencji lekkoatletycznego mityngu Copernicus Cup. Etiopka Genzebe Dibaba zamierza poprawić rekord globu na 1500 m, a Joanna Jóźwik (AZS AWF Warszawa) - Polski na 800 m.

Zawody zaliczane są do cyklu IAAF World Indoor Tour – halowego odpowiednika Diamentowej Ligi. Największym wydarzeniem ma być bieg na 1500 m.

 

- Trenowałam bardzo ciężko i, jeżeli Bóg pozwoli, mam nadzieję, że uda się osiągnąć rekordowy wynik w Toruniu. Zrobiłam już sobie jeden urodzinowy prezent - rekord świata na 2000 m - powiedziała Dibaba po przylocie do Polski.

 

Oprócz Etiopki - mistrzyni globu w hali i na stadionie oraz srebrnej medalistki olimpijskiej na 1500 m, w Toruniu wystąpią m.in. jej rodaczka, halowa wicemistrzyni świata z Sopotu Axumawit Embaye, mistrzyni Europy na 5000 m z Zurychu Szwedka Meraf Bahta oraz Sofia Ennaoui (MKL Szczecin).

 

- IAAF dało nam szansę, żeby zorganizować zawody zaliczane do prestiżowego touru, więc trzeba ją jak najlepiej wykorzystać - podkreślił prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

 

Na 800 m pobiegną mistrzyni świata z Pekinu Białorusinka Maryna Arzamasawa oraz piąta zawodniczka igrzysk w Rio de Janeiro Jóźwik i mistrzyni Europy z Amsterdamu Andżelika Cichocka (SKLA Sopot). Jóźwik jest liderką cyklu IAAF World Indoor Tour po zwycięstwach w Duesseldorfie i Karlsruhe.

 

- Dibabę przywitaliśmy tortem urodzinowym. To bardzo sympatyczna dziewczyna. Zamontowanie bieżni w naszej hali okazało się słusznym pomysłem - dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

W sprincie na 60 m wystąpią m.in. rekordzistka świata juniorek Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice), halowa mistrzyni globu z Portland Amerykanka Barbara Pierre oraz współliderka tegorocznego touru Jamajka Gayon Evans. Ciekawie zapowiada się również rywalizacja płotkarzy na 60 m z udziałem wicemistrza olimpijskiego z Rio Kubańczyka reprezentującego Hiszpanię Orlando Ortegi oraz halowego wicemistrza świata z Sopotu i Portland Francuza Pascala Martinot-Lagarde.

 

Mityng rozpocznie się piątek 10 lutego o godzinie 18.15.

AN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie