OK! The World Games: Ju-Jitsu

Inne
OK! The World Games: Ju-Jitsu
fot. PAP
Polak Piotr Riss (pas niebieski) i Czarnogórzec Dejan Vukcevic (pas czerwony) w trakcie MŚ w Ju-Jitsu Wrocław 2016.

Początki ju-jitsu sięgają XVI wieku, a wywodzi się z Japonii. Niewielu kibiców sportu zdaje sobie sprawę, że na świecie w tej dyscyplinie prym wiodą... Polacy. Zawody ju-jitsu w trakcie TWG 2017 rozgrywane będą w trzech systemach: Fighting, Ne-Waza oraz Duo System. W cyklu "OK! The World Games" przybliżymy Wam nieco tajniki "delikatnej sztuki" (Ju z jap. delikatny; Jitsu z jap. sztuka, technika)!

Ju-jitsu będzie jedną z ponad 30 dyscyplin, która będzie częścią X Igrzysk Sportowych - The World Games 2017. Cztery lata temu w kolumbijskim Cali polska drużyna ju-jitsu wywalczyła aż cztery z sześciu medali przywiezionych do kraju przez biało-czerwonych. Czy sukces uda się powtórzyć w tym roku we Wrocławiu? Tego możemy być niemal pewni, a apetyty niebezpodstawnie, są znacznie większe.

Podczas zeszłorocznych mistrzostw świata, które były próbą generalną przed TWG 2017, Polska we wrocławskiej hali Orbita zdobyła aż 23 medale. Oczywiście rezultat naszej reprezentacji był wyczynem historycznym i aż o osiem krążków został pobity rekord z 2015 roku z Bangoku, kiedy piętnastokrotnie stawaliśmy na podium. - Myślę, że na igrzyskach też dobrze się zaprezentujemy i zdobędziemy z sześć krążków - zapowiada trener polskiej kadry Dariusz Hajewski.

Słowo o Ju-Jitsu

Ju-Jitsu to tradycyjna sztuka walki wręcz. Jej początku sięgają VIII wieku p.n.e., jednak aktualna nazwa pojawiła się dopiero w XVI wieku. Pierwotnie uprawiane było w ukryciu wśród szlachty oraz samurajów, a z upływem czasu stało się najbardziej popularną i niezwykle strzeżoną sztuką walki w Japonii - za zdradzenie tajników groziła kara śmierci. Do Polski trafiło w pierwszych latach XX wieku, na które przypada proces największej ekspansji różnorodnych sztuk i stylów walki pochodzących z Dalekiego Wschodu.

Ju-jitsu kieruje się trzema elementarnymi zasadami:
1. ustąp, aby zwyciężyć
2. Minimum wysiłku, maksimum skuteczności
3. Przez czynienie sobie dobra nawzajem do dobra ogółu.

Ju-jitsu kładzie ogromny nacisk na wszechstronność. Rywalizacja z silniejszym rywalem wymaga ciągłej koncentracji oraz refleksu, które pozwalają na odpowiednią reakcję na atak przeciwnika i przejście do skutecznego kontrataku. Zawodnicy, w zależności od formuły, mogą uderzać rękami i nogami, stosować rozmaite rzuty, a w tzw. walce parterowej na macie korzystać z technik kończących w postaci dźwigni oraz rzutów. Na The World Games 2017 zawody w ju-jitsu rozgrywane będą w trzech systemach: Fighting, Ne-Waza oraz Duo System.

Zasady walki:

Fighting

W systemie Fighting na macie rywalizuje dwóch zawodników, a w trakcie walki możemy rozróżnić trzy płaszczyzny walki:

1. Zawodnicy w dystansie wymieniają ciosy oraz kopnięcia

2. Zawodnicy w zwarciu starają się sprowadzić swojego rywala do parteru za pomocą wielorakich rzutów. Punkty przyznawane są za kunszt oraz efektywność wykonania techniki. W tej płaszczyźnie zabronione jest wyprowadzanie ciosów oraz kopnięć.

3. Zawodnicy znajdują się w parterze. Punkty przyznawane są za kontrolę technik kończących - duszeń oraz dźwigni na stawy, które mają na celu zmuszenie przeciwnika do poddania walki.

Zwycięzcą pojedynku zostaje zawodnik, który na przestrzeni całego pojedynku zgromadził więcej punktów lub zawodnik, który w każdej z trzech płaszczyzn otrzyma co najmniej jeden Ippon, czyli tzw. Full-Ippon (pefekcyjnie wykonana technika m.in. wykonanie czystego technicznie rzutu, poddanie się przeciwnika w wyniku dźwigni bądź duszenia).

Walka odbywa się na dystansie trzech minut.

 Ne-Waza

System Ne-Waza to po prostu walka na chwyty, w której zakazane jest wyprowadanie ciosów oraz kopnięć. Rywalizację zawodnicy rozpoczynają na stojąco, ale kluczowe sprawy rozgrywają się w parterze. Celem zawodników jest zakończenie pojedynku poprzez założenie skutecznego duszenia bądź dźwigni i zmuszenie przeciwnika do poddania. Przez sześć minut walki zawodnicy mogą gromadzić puntky za efektywne rzuty, obalenia, kontrolę pozycji, co w efekcie pozwala uzyskac przewagę, która może okazać się kluczem do zwycięstwa po zakończeniu regulaminowego czasu.

Walka odbywa się na dystansie sześciu minut.

 Duo System

W formule Duo System dwóch zawodników z tej samej drużyny prezentuje w efektowny sposób techniki samoobrony przed dwunastoma atakami. Poszczególne akcje wywoływane są przez sędziego znajdującego się na macie i muszą spełniać jedno ze wskazanych kryteriów: atak po chwycie lub duszeniu, atak po objęciu lub chwycie za szyję, atak ręką lub nogą bądź uzbrojony atak z nożem lub kijem.

Zawodnicy oceniani są przede wszystkim za szybkość, skuteczność, kontrolę oraz realność ataków. Bez wątpienia Duo System jest najbardziej widowiskową formułą walki i wymaga od uczestników niezwykłej techniki, synchronizacji oraz także wyszkolenia gimnastycznego.

Kryteria oceny ataków w Duo System:
1. Moc ataku
2. Realność
3. Kontrola
4. Skuteczność
5. Postawa
6. Szybkość
7. Różnorodność

Pięciu sędziów przyznaje noty od 0 do 10 (możliwość ocen "połówkowych"). Najwyższa oraz najniższa z ocen zostają odrzucone, a punkty podliczane są na podstawie trzech not.

 

Maciej Turski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze