Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy: Mamy reprezentację

Zimowe
Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy: Mamy reprezentację
fot. PAP

Osiemnastu reprezentantów Polski w wieku 14-18 lat wystąpi w zawodach 13. Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF). Od 12 do 17 lutego rywalizować będą w tureckim Erzurum w biathlonie, curlingu, łyżwiarstwie figurowym i short tracku.

Polska ekipa, która w piątek uczestniczyła w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie w uroczystości pożegnania i złożenia ślubowania, udaje się do Turcji w mocno zmniejszonym składzie. Z końcem stycznia prezydium zarządu Polskiego Związku Narciarskiego podjęło jednogłośnie decyzję o wycofaniu swych sportowców z udziału w festiwalu ze względów bezpieczeństwa.

 

- Szanujemy stanowisko PZN, bezpieczeństwo jest najważniejsze, jest priorytetem. Dlatego też sprawę uczestnictwa oddaliśmy do decyzji związków sportowych, które - z uwagi na niepełnoletność zawodników - miały się do niej ustosunkować po konsultacjach z rodzicami - powiedział sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński.

 

Jak podkreślił były utytułowany szermierz, gospodarze, którzy spodziewają się przybycia 800 zawodników z 38 krajów, znacznie zwiększyli obsadę stanowisk dotyczących nadzoru nad imprezą w zakresie bezpieczeństwa, mając na uwadze wcześniejsze zamachy.

 

- Jestem przekonany, że wywiążą się z tego zadania. Wszystkim bardzo zależy, aby to święto sportu młodzieżowego nie zostało w żaden sposób zakłócone. PKOl również dołożył wszelkich starań w tym elemencie. Po rozmowach z ministerstwami spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych i administracji podjęliśmy decyzję, że ekipie towarzyszyć będzie oficer policji. Ma on też pełnić rolę edukacyjną, mówić zawodnikom, co można, czego nie wolno, czuwać nad nimi, by nie popełnili jakiegoś błędu - poinformował Krzesiński.

 

Odnosząc się do strony czysto sportowej i szans medalowych polskich zawodników, powiedział: - Nie ma skali porównawczej, nie można odnieść się do jakiś poważniejszych zawodów, bo nie ma np. mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej. Ponadto ze względu na wiek sportowców, ich formę, trudno cokolwiek prognozować. Młodzież jest po prostu nieprzewidywalna i może dlatego jej rywalizacja ma w sobie tyle piękna. Mam też nadzieję, że jakiś medal, a może medale, nasza ekipa przywiezie.

 

Dotychczasowy dorobek polskich sportowców w zimowej edycji festiwalu w latach 1993-2015 to 21 medali, w tym po sześć złotych i srebrnych oraz dziewięć brązowych. Najwięcej - cztery - wywalczyli "u siebie" w 2009 roku (w Bielsku-Białej, Cieszynie, Tychach, Szczyrku i Wiśle) oraz cztery lata później w rumuńskim Braszowie. W dwóch imprezach, w 2003 i 2007 roku, nikt z biało-czerwonych nie stanął na podium.

 

Gospodarze 13. edycji festiwalu zmagali się z wieloma problemami. Najpoważniejszym było osunięcie się ziemi latem 2014 roku. Wystarczyło kilka godzin i jeden z najnowocześniejszych kompleksów skoczni narciarskich na świecie Kiremitliktepe, wybudowany za 20 milionów euro, praktycznie przestał istnieć. Obiekty, gdzie w 2011 roku rozegrano konkursy 25. Zimowej Uniwersjady, porozrywały się i zapadły. Prace nad odbudową skoczni rozpoczęły się na początku 2015 roku i w ubiegłym zostały zakończone.

 

Olimpijskie Festiwale Młodzieży Europy były początkiem kariery takich narciarzy, jak Janica Kostelic, Anja Paerson, Marit Bjoergen, Julia Czepałowa, Janne Happonen czy Jason Lamy Chappuis.

 

Letnia edycja imprezy (wcześniej określana mianem Olimpijskich Dni Młodzieży Europy) została zainaugurowana w roku 1991 w Brukseli, a zimowa dwa lata później we włoskiej Aoście. Jej pomysłodawcą był Jacques Rogge, późniejszy przewodniczący MKOl. Jak podkreślał, celem festiwalu jest promowanie olimpijskiego sportu i przygotowywanie młodych europejskich sportowców do udziału w igrzyskach.

 

Skład reprezentacji Polski na 13. Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Erzurum 2017: 
 
 biathlon
 Marcelina Badacz (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
 Paulina Pawliczek (Biathlonowy Klub Sportowy WP Kościelisko)
 Magda Piczura (Biathlonowy Klub Sportowy WP Kościelisko)
 Paulina Wąsala (UKN Melafir Czarny Bór)
 
 Kacper Bergański (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
 Kacper Guńka (Biathlonowy Klub Sportowy WP Kościelisko)
 Krystian Kałużny (UKN Melafir Czarny Bór)
 Michał Szwast (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój)
 
 curling 
 Daria Chmarra (City Curling Club Warszawa)
 Marta Leszczyńska (City Curling Club Warszawa)
 Karolina Mandes (City Curling Club Warszawa)
 Ewa Nogły (KS Warszowice)
 Katarzyna Orlińska (City Curling Club Warszawa)
 
 łyżwiarstwo figurowe
 Kornel Witkowski (ŁTŁF Łódź)
 
 short track
 Patrycja Markiewicz (Juvenia Białystok)
 Kamila Stormowska (KS Orzeł Elbląg)
 
 Jan Bogdanowicz (Juvenia Białystok)
 Krystian Giszka (AZS Politechnika Opolska)
 
AN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze