MŚ w łyżwiarstwie szybkim: Dziewiąte złoto Sablikovej na 5000 metrów

Czeszka Martina Sablikova po raz dziewiąty wygrała bieg na 5000 metrów w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim. W Gangneung wyprzedziła Niemkę Claudię Pechstein, która 22 lutego skończy... 45 lat. W trzecim dniu zawodów Polacy znów byli tłem dla najlepszych.

29-letnia Sablikova ma w dorobku już 13 złotych medali MŚ; pozostałe wywalczyła na dystansie 3000 m. Jest liderką klasyfikacji wszech czasów. Po 12 tytułów mają na koncie Niemka Anna Friesinger oraz Holenderka Ireen Wuest, która w czwartek była najlepsza na 3000 m, a Sablikova - druga.

Wielkim wyczynem popisała się także weteranka Pechstein, która na 5000 m przegrała tylko z Czeszką. Niemiecka panczenistka o ponad trzy sekundy wyprzedziła zaś brązową medalistkę, Kanadyjkę Ivanie Blondin.

W zmaganiach na 1000 m triumfowali Amerykanka Heather Bergsma i Holender Kjeld Nuis. W tej konkurencji Natalia Czerwonka zajęła 15. miejsce, a Sebastian Kłosiński został zdyskwalifikowany.

Z kolei na 10 000 m najlepszy był Sven Kramer z Holandii. To jego piąte zwycięstwo na tym dystansie w MŚ.

W niedzielę, ostatnim dniu MŚ południowokoreańskim Gangneung, gdzie za rok panczeniści powalczą o medale igrzysk w PyeongChang, wystąpi m.in. mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m Zbigniew Bródka.