World Press Photo: Wybrano najlepsze sportowe zdjęcia roku

Inne
World Press Photo: Wybrano najlepsze sportowe zdjęcia roku
fot. PAP/EPA
"Nurkowanie" - Cameron Spencer. Druga nagroda w kategorii "Sport - zdjęcie pojedyncze".

W Amsterdamie ogłoszono wyniki dorocznego konkursu fotograficznego World Press Photo. Wśród wyróżnionych znalazły się również najlepsze sportowe zdjęcia 2016 roku.

Pierwszą nagrodę w kategorii "Sport - zdjęcie pojedyncze" zdobyła fotografia "Dżokejka Nina Carberry spadła z konia" autorstwa Toma Jenkinsa (EPA/The Guardian), wykonana 9 kwietnia 2016 roku w Liverpoolu podczas "Grand National" - wielkiego biegu z przeszkodami:

 

 

Drugą nagrodę w kategorii "Sport - zdjęcie pojedyncze" zdobył Cameron Spencer (EPA) za fotografię "Nurkowanie", które wykonał 25 stycznia ubiegłego roku. Zdjęcie przedstawiało francuskiego tenisistę Gaela Monfilsa podczas meczu z Andriejem Kuzniecowem na turnieju Australian Open:

 

 

Trzecią - Kai Oliver Pfaffenbach (EPA/Reuters) za zdjęcie "Złoty uśmiech Rio", na którym Usain Bolt z Jamajki uśmiecha się zerkając na rywali podczas półfinału biegu na 100 metrów podczas igrzysk olimpijskich:

 

 

W kategorii "Sport - fotoreportaż" nagrodzeni zostali: Giovanni Capriotti za "Chłopcy pozostaną chłopcami" (1. miejsce) - przedstawiające zawodników rugby, Michael Hanke - "Mistrzostwa młodzieży w szachach" (2. miejsce) oraz Darren Calabrese  - "Atletka".

 

W konkursie nagrodzono fotografów również w innych kategoriach: ludzie, przyroda, bieżące problemy, sprawy codzienne, newsy, projekty długoterminowe oraz zdjęcia wykonywane na gorąco w miejscu zdarzenia. Do konkursu zgłoszonych zostało blisko 80 tysięcy zdjęć zrobionych przez ponad 5 tysięcy fotografów ze 125 krajów. Jury nagrodziło 45 fotografów z 25 państw, wśród laureatów nie było Polaków.

 

Nagrodzone zdjęcia koncentrowały się na tematach dominujących w mediach w 2016 roku, takich jak: kryzys migracyjny, wojny w Iraku i Syrii czy igrzyskach olimpijskich w Rio. Nagrodę dla najlepszej fotografii zdobyło zdjęcie wykonane 19 grudnia, które przedstawiało zabójcę rosyjskiego ambasadora w Turcji Andrieja Karłowa; autorem zdjęcia jest pochodzący z Turcji fotograf agencji AP Burhan Ozbilici.

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze