OK! The World Games 2017: Przeciąganie liny

Inne
OK! The World Games 2017: Przeciąganie liny
fot. pzpl.pl
Reprezentacja Polski w przeciąganiu liny.

„Każda rozgrywka składa się z [n x (n-1)/2] meczów, w których n jest liczbą drużyn w rozgrywkach” – to pierwsze zdanie, na które natkniemy się sprawdzając zasady rozgrywek na stronie internetowej Polskiego Związku Przeciągania Liny. Czas rozwiązać to równanie z jedną niewiadomą i poznać bliżej dyscyplinę, która kiedyś była na igrzyskach olimpijskich, a teraz jest mocnym punktem The World Games.

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich – The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców rywalizować będzie o ponad 200 kompletów medali. O trzy z nich powalczą zawodnicy i zawodniczki specjalizujący się w przeciąganiu liny.


Rys historyczny


Przeciąganie liny istniało już w czasach starożytnych, m.in. w Egipcie, czy dalekiej Azji. Przybierało różne formy, także religijno-rytualne. Na Sri Lance podczas świętowania Nowego Roku ścierały się ze sobą drużyny, z których jedna symbolizowała boginię Pattini – obrończynię ludu przed klęskami, a druga jej złego męża. W zależności od tego, który z zespołów wygrał, taką wróżono ludowi najbliższą przyszłość – wolną od zarazy lub złowieszczą.


W Europie Zachodniej pierwsze wzmianki o przeciąganiu liny datowane są na okolice 1000 roku. Pojawiają się w historii ludów skandynawskich i germańskich.


Co ciekawe od 1900 – 1920 roku przeciąganie liny, mimo że nie miało jeszcze swojej federacji, było dyscypliną znajdującą się w programie sześciu kolejnych igrzysk olimpijskich. Po roku 20. zostało z niego usunięte i póki co nie powróciło. Jest za to na igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich – The World Games. Światowa federacja przeciągania liny od 1982 roku organizuje także mistrzostwa świata.


Przeciąganie liny w Polsce – kadrowicze poszukiwani!


W wymiarze wyczynowym przeciąganie liny to dyscyplina w naszym kraju dopiero raczkująca. Dość powiedzieć, że Polski Związek Przeciągania Liny utworzono w 2015 roku, a głównym katalizatorem jego powstania było przyznanie Wrocławiowi organizacji The World Games 2017. Wcześniej dyscyplina występowała głównie jako trening uzupełniający dla innych sportów – głównie siłowych.
Naszą kadrę stanowią przede wszystkim byli sportowcy innych dyscyplin. Rekrutacja z resztą wciąż trwa.  Na stronie internetowej związku mocno uwydatniona jest zakładka: „Kadra czeka. Zostań zawodnikiem drużyny narodowej”…


Zasady w pigułce


1. W przeciąganiu liny odbywają się osobno zawody halowe i plenerowe.
2. W meczu biorą udział dwie drużyny. Każda składa się z ośmiu zawodników – siedmiu ciągnących i jednego kotwiczącego.
3. Lina może mieć minimalną długość 33,5m i obwód od 10-12,5cm i musi być odpowiednio oznakowana.
a. oznaczenie liny w rozgrywkach plenerowych

 

 

 

 

b. oznaczenie liny w rozgrywkach halowych

 

 

 

4. Przeciągnięcie w rywalizacji plenerowej zostaje uznane za wygrane, gdy jedno ze skrajnych oznaczeń na linie (4 metry od środka) przekroczy linię środkową na podłożu. W rywalizacji halowej środkowa tasiemka na linie musi przekroczyć linię boczną na podłożu.
5. Rozgrywki rozgrywane są systemem każdy z każdym. Każdy mecz składa się z dwóch przeciągnięć. Drużyna wygrywająca mecz dwa ciągi do zera otrzymuje trzy punkty, drużyna przegrana nie otrzymuje żadnych punktów. Gdy drużyny wygrywają po jednym przeciąganiu, wówczas każda z nich otrzymuje jeden punkt.
6. W rywalizacji systemem pucharowym rozgrywa się po trzy ciągi. Drużyna wygrywająca mecz do zera otrzymuje trzy punkty, drużyna przegrana nie otrzymuje żadnych punktów. Drużyna wygrywająca mecz dwoma przeciągnięciami do jednego otrzymuje dwa punkty, zaś drużyna przegrywająca jeden punkt.

 

Przeciąganie liny na The World Games 2017
1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja w przeciąganiu liny toczyć się będzie od 29 i 30 lipca na obiektach wrocławskiej AWF.
2. Panowie rywalizować będą na powietrzu w kategoriach do 640 oraz 700kg (waga całej drużyny). Panie powalczą w hali w kategorii 540kg. Łącznie rozdane zostaną trzy komplety medali.
3. W każdej z kategorii rywalizować będzie po sześć drużyn.
4. Rywalizacja toczyć się będzie bez udziału reprezentacji Polski.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport, pzpl.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie