Paweł Kozarzewski zwycięzcą Cumulusów 2016. Polsat Sport z nagrodą specjalną!

Inne
Paweł Kozarzewski zwycięzcą Cumulusów 2016. Polsat Sport z nagrodą specjalną!
fot. cumulusy.pl

58 medali na najważniejszych zawodach światowych tylko w 2016 roku wywalczyli polscy przedstawiciele sportów lotniczych. Najlepsi z nich zostali wyróżnieni podczas uroczystej gali 2. plebiscytu na 10. najlepszych polskich sportowców lotniczych – Cumulusy 2016. Główną nagrodę – „Złotego Cumulusa” otrzymał Paweł Kozarzewski.

Polacy rządzą w przestworzach. To nie ulega wątpliwości. Tylko w 2016 roku biało-czerwoni na najważniejszych międzynarodowych zawodach rangi mistrzowskiej wywalczyli 58 medali: 15 złotych, 22 srebrne i 21 brązowych. Faworyta organizowanego po raz drugi plebiscytu wskazać było więc nie sposób.

 

W finałowej dziesiątce zabrakło miejsca chociażby dla 22-krotnego medalisty mistrzostw świata i Europy w szybownictwie - Sebastiana Kawy czy trzykrotnego medalisty tegorocznych mistrzostw świata w motoparalotniarstwie i naszej nadziei na The World Games 2017 - Wojciech Bógdała.

 

O pozycji końcowej nie decydowały jednak wyłącznie osiągnięcia sportowe, ale także, a może przede wszystkim głosy kibiców. Statuetkę „Złotego Cumulusa” otrzymał – Paweł Kozarzewski – członek motoparalotniowej kadry narodowej, brązowy medalista mistrzostw świata w drużynie i drużynowy mistrz Europy, który zapytany o klucz do sukcesu w plebiscycie bez sztucznego skrępowania tłumaczył, że był to przede wszystkim dobry marketing i głosy licznego grona przyjaciół i kibiców.

 

Wyróżnienie specjalne – „Złoty Cumulus z Diamentem” powędrował do Jerzego Makuli, który w szybownictwie osiągnął niemal wszystko. Niemal, bo jeden ważny cel jeszcze mu jednak pozostał – walka o medal igrzysk dyscyplin nieolimpijskich – The World Games 2017, które w lipcu tego roku odbędą się we Wrocławiu i w których polscy przedstawiciele sportów lotniczych jeszcze nie startowali. Statuetkę w imieniu ojca, pilota „LOT-u”, który był akurat w pracy w… Toronto, odebrał syn.

 

Miłą niespodzianką dla naszej redakcji było przyznanie przez organizatorów Polsatowi Sport nagrody specjalnej – „Błękitnego Cumulusa” dla Promotora Sportów Lotniczych.

 

Bardzo dziękujemy!!!

 

Tym bardziej cieszy nas więc fakt, że trzy dyscypliny z szerokiego wachlarza sportów lotniczych – spadochroniarstwo, motoparalotniarstwo i akrobacje szybowcowe znalazły się w programie The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu i będą transmitowane na sportowych antenach Polsatu. W igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich 4000 sportowców z całego świata będzie walczyć o ponad 200 kompletów medali. O trzy z nich - lotnicy, w tym siedmioosobowa reprezentacja Polski.

 

Wyniki plebiscytu Cumulusy 2016:

 

1. Paweł Kozarzewski

 

Członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej od 2013 roku; II European Paramotor Slalom Championship - Bornos Hiszpania Drużyna – złoto; IX World Paramotor Championship – Popham Anglia Drużyna narodowa – brąz; XVIII Mistrzostwa Polski Klasyczne – Serock Indywidualnie – złoto; I Mistrzostwa Polski w Konkurencjach Technicznych – Wrocław Indywidualnie – srebro; I Puchar Polski 2016 Indywidualnie – złoto

 

2. Leszek Małmyga

 

Zawodnik Aeroklubu Ziemi Lubuskiej członek modelarskiej Kadry Narodowej seniorów od 2000 roku. Indywidualny Wicemistrz Świata w konkurencji S4A oraz zespołowy Mistrz Świata w konkurencji S4A (2016 FAI World Championships for Space Models). Złoty medalista Mistrzostw Polski w konkurencji: S4A, S6A oraz S8E/P. Srebrny medalista MP w konkurencji S9A. Brązowy medalista MP w konkurencji S1B. Zdobywca pierwszego miejsca w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski w konkurencji S4A i S9A drugiego miejsca w S6A oraz trzeciego w konkurencji F3K i S8E/P. Pierwsze miejsce w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata w konkurencji S9A (Kraków Cup 2016) oraz S4A (Nowy Targ Cup 2016). W zawodach zaliczanych do Pucharu Polski zdobył: Zielona Góra 2016 F3K 2 miejsce; Włocławek 2016 S4A 1 miejsce, S9A 1 miejsce, S6A 3 miejsce, S8E/P 3 miejsce; Kraków 2016 S9A 1 miejsce, S4A 2 miejsce, S8E/P 2 miejsce; Krosno 2016 F3K 3 miejsce; Nowy Targ 2016 S4A 1 miejsce, S6A 1 miejsce.

 

3. Krzysztof Romicki

 

Członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej od 2004 roku; II European Paramotor Slalom Championship - Bornos Hiszpania Sztafeta klasa PL1 – srebro, Drużyna – złoto; IX World Paramotor Championship – Popham Anglia Drużyna klasa PL1 – złoto, Drużyna narodowa – brąz; XVIII Mistrzostwa Polski Klasyczne – Serock Indywidualnie – srebro; I Mistrzostwa Polski w Konkurencjach Technicznych – Wrocław Indywidualnie – złoto

 

4. Mirosław Wrześniewski

 

Członek Narodowej Kadry Akrobacyjnej od 2013 roku. Brązowy medal w klasyfikacji ogólnej, brązowy medal w klasyfikacji programów nieznanych oraz srebrny medal w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej 2016 w klasie Advanced (Matkopuszta, Węgry). Brązowy medal Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej 2016 (Wrocław, Szymanów).

 

5. Zofia Garwacka i Agata Kuchta

 

Członkinie Rajdowej Samolotowej Kadry Narodowej oraz Kadry Juniorów. Pierwsza w historii w pełni kobieca załoga na Rajdowych Mistrzostwach Świata; 20th World Rally Flying Championship, Santa Cruz - VI miejsce indywidualnie i II drużynowo w kategorii Advanced; 6. Rajdowe Mistrzostwa Polski w Nowym Sączu - V miejsce.

 

6. Piotr Lewandowski

 

Srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced w klasyfikacji drużynowej. IV miejsce na Mistrzostwach Polski w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced w klasyfikacji indywidualnej.

 

7. Jarosław Sysio i Marcin Skalik

 

Członkowie Rajdowej Samolotowej Kadry Narodowej. Zdobywcy srebrnego medalu w klasie Advanced na Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Świata w Santa Cruz- 20th World Rally Flying Championship. Najlepsi w klasie Advanced w Polsce- zwycięzcy wszystkich polskich zawodów, Mistrzowie Polski oraz zdobywcy Pucharu Polski.

 

8. Team CF Poland (Michał Balonis, Marcin Bąk, Szymon Chełmicki, Maciej Gago, Paweł Michalski)

 

Od trzech lat grupa sympatyków skoków Canopy Formation (budowanie formacji na czaszach) należących do TEAM WORLD (uczestników Rekordu Świata z 2007r.). W trakcie spotkań które odbyły się na przełomie 2015 - 2016 w Niemczech, Holandii, Estonii i Polsce (czerwiec 2016) wyłoniono grupę 40 osób zaproszonych do Euro Crew-Dogs TEAM -w tej grupie znalazło się aż 8 Polaków. W dniu 08.10.2016 w holenderskim Teuge w drugim dniu zgrupowania, w trzeciej próbie tego dnia udało się utworzyć formację 25 osobową. W skoku tym brało udział 5 Polaków, byli to: Michał Balonis, Marcin Bąk, Szymon Chełmicki, Maciej Gago i Paweł Michalski. 20% Rekordu Europy to Polacy. Poprzedni rekord 20 osobowy z 2008 roku został pobity. Ponadto Michał Balonis, Marcin Bąk i Paweł Michalski reprezentowali Polskę na Mundialu Spadochronowym w Chicago we wrześniu 2016 w trakcie którego pobili swój własny Rekord Polski w ilości formacji na czas w konkurencji CF2SQ, plasując sie na 11 miejscu.

 

9. Michał Wieczorek i Marcin Wieczorek

 

Srebrny medal indywidualny i tytuł Vice Mistrzów Świata na XX Mistrzostwach Świata w lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym, w klasie mistrzowskiej Unlimited (Santa Cruz, Portugalia). W klasyfikacji drużynowej również srebrny medal MŚ. Mistrzowie Polski w Lataniu Rajdowym kat. Unlimited (Łososina Dolna). Zwycięzcy klasyfikacji Rajdowego Pucharu Polski kat. Unlimited. Indywidualnie - Michał wygrał po raz drugi z rzędu Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, a Marcin zdobył brązowy medal Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Juniorów. Załoga kuzynów niezmiennie reprezentuje Aeroklub Krakowski. Michał na co dzień jest kapitanem Boeinga 737, a Marcin studiuje w "Szkole Orląt" w Dęblinie.

 

10. Oliwia Stańczykowska i Ryszard Michalski

 

Reprezentanci Aeroklubu Łódzkiego w sporcie samolotowym. Członkowie Rajdowej Samolotowej Kadry Narodowej, aktualni Rajdowi Vice- Mistrzowie Polski , zdobywcy 1(2015) i 2(2016) miejsca na Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze