MŚ Lahti 2017: Starcie Bjoergen - Kowalczyk w rytmie... tanga

Zimowe
MŚ Lahti 2017: Starcie Bjoergen - Kowalczyk w rytmie... tanga
fot. PAP

Każdy dzień mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Lahti (22 lutego - 5 marca) otrzymał tematyczną nazwę i atrakcje pozasportowe. Wtorek 28 lutego upłynie pod znakiem tanga. Tego dnia w programie jest bieg na 10 km techniką klasyczną z udziałem Norweżki Marit Bjoergen i Justyny Kowalczyk.

Bjoergen, multimedalistka olimpijska i świata uważa, że właśnie w tej konkurencji ma największe szanse na zwycięstwo. Podobnie twierdzą też Szwedka Charlotte Kalla i Norweżka Heidi Weng, a Finka Krista Parmakoski zapowiedziała, że przed własną publicznością tego dnia "wyszarpie z siebie wszystko".

 

"To będzie fascynująca, lecz niestety w miarę krótka czasowo i jedyna konkurencja tego dnia. Spodziewamy się 30 tysięcy kibiców, którym zamierzamy wypełnić czas przed i po biegu. Wielu z nich przyjdzie na stadion narciarski kilka godzin wcześniej" - poinformował dyrektor handlowy MŚ Mikko Saarinen.

 

Dodał, że będą pokazy tanga na specjalnie zbudowanej scenie w wykonaniu najlepszych artystów skandynawskich, a także gości z Argentyny.

 

"Publiczność będzie mogła też uczestniczyć w konkursie tańca, do którego zaproszone zostaną zawodniczki po zakończeniu rywalizacji. Parmakoski obiecała nam wstępnie jeden taniec, jeżeli zdobędzie medal" - wspomniał.

 

Saarinen podkreślił, że "tak jak narciarstwo klasyczne jest częścią fińskiej duszy, to w podobny sposób jest nią... tango, które jest fińskim tańcem narodowym i ważną częścią kultury od ponad 100 lat".

 

Pierwszy oficjalny pokaz tego tańca w Finlandii miał miejsce w 1913 roku w teatrze "Apollo" w Helsinkach. Od tej pory Finowie stworzyli swój wariant, tzw. Suomalainen Tango, który zdaniem ekspertów jest najbardziej żywiołową i uczuciową odmianą tego tańca, a pełne melancholii, smutku i zadumy słowa wyrażają prawdziwą fińską mentalność.

 

Co roku w "Tangotarkkinat", który jest narodowym konkursem, bierze odział 100 tysięcy tancerzy, czyli dwa procent populacji kraju. Wyłaniani są król i królowa tego tańca na dany rok. Wydarzenie jest szeroko opisywane przez fińskie media, a kompozytorzy i wykonawcy utworów większymi gwiazdami niż celebryci muzyki popularnej.

 

We wtorki natomiast we wszystkich miastach Finlandii, tradycyjnie od wielu lat, w okresie letnim wieczorami na ulicach tańczy się tango z przypadkowymi partnerami.

 

"Ten taniec w Finlandii znają wszyscy i jest to najlepsza forma nawiązania znajomości. Dlatego też 28 lutego, który to dzień jest wtorkiem, też i w Lahti dla zachowania tradycji będziemy mieli narciarskie tango" - powiedział Saarinen.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie