Piłka nożna

Dudek: Legię czeka bardzo trudne zadanie

Dziennik „Algemeen Dagblad” przypomniał sukces Feynoordu, który w maju 2002 roku pokonał w Rotterdamie Borussię Dortmund 3:2 w finale Pucharu UEFA (Liga Europejska jest kontynuację tych rozgrywek). To ostatni sukces holenderskiego zespołu w europejskich pucharach. Przypomniano również triumf Ajaksu w Lidze Mistrzów, kiedy w finale w Wiedniu pokonał Milan 1:0.

 

Według tego dziennika Ajax jest w stanie powtórzyć osiągnięcie Feyenoordu w tym roku, a rywalizacja z Legią jest tylko przystankiem w drodze po trofeum. O zespole mistrza Polski jest jednak niewiele informacji. Główne zdjęcie przedstawia napastnika Ajaksu Kaspera Dolberga, za którego plecami biegnie Michał Kopczyński. To właśnie od duńskiego napastnika mają zależeć rozmiary zwycięstwa nad mistrzem Polski.

 

W internetowym wydaniu „Algemeen Dagblad” więcej uwagi niż zespołowi Legii poświęca się jej kibicom. Dziennikarze przypominają incydent z Warszawy, kiedy jeden z barów, w którym przebywali kibice Ajaksu został obrzucany kamieniami i racami przez zamaskowanych sprawców. Lokal został zdewastowany.

 

Podkreśla się, że w Amsterdamie podjęte zostały specjalne środki ostrożności, a kibice polskiego zespołu będę przebywali w tym mieście możliwie krótko. Fani Legii zbierają się bowiem w Hadze, gdzie odbiorą bilety i stamtąd pojadą autokarami w asyście policji do Amsterdamu. Po meczu wrócą autokarami do Hagi.

 

Towarzyszyć mieli im zaprzyjaźnieni fani holenderskiego klubu Ado Den Haag. Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, które zajęło się dystrybucją wejściówek oraz organizacją całego przedsięwzięcia, z puli 2 600 biletów mieli przeznaczyć 300 dla fanów Ado Den Haag. Miejscowa policja zapewniła, że będzie sprawdzać tożsamość osób wsiadających do autokarów, aby z tej grupy wykluczyć Holendrów.

 

Z kolei w wydaniu na Amsterdam dziennika „De Telegraaf” nie ma artykułów o czwartkowym meczu Ajax - Legia. Mały tekst poświęcony jest wtorkowemu spotkaniu drużyny Ajaksu z Dynamem Kijów w młodzieżowej Lidze Mistrzów (do lat 19). Holenderski zespół wygrał 3:0, a dwie bramki strzelił 18-letni Kai Sierhuis, nazywany następcą Dolberga w seniorskiej drużynie.

 

Rewanżowy mecz 1/16 finału Ajax - Legia rozpocznie się w czwartek w Amsterdamie o godz. 19. Przed tygodniem w Warszawie padł bezbramkowy remis.