Inne

Strade Bianche: Drugie miejsce Niewiadomej,...

Kwiatkowski zaatakował z czołowej grupy na szutrowym odcinku Tolfe, 15 km przed metą. Stopniowo powiększał przewagę, która dochodziła do 30 sekund, i na ulicach Sieny na długo przed finiszem mógł celebrować zwycięstwo. Na zabytkowym rynku Piazza del Campo wyprzedził o 15 sekund mistrza olimpijskiego Belga Grega Van Avermaeta (BMC) oraz o 17 sekund kolejnego Belga, triumfatora ubiegłorocznego Tour de Pologne Tima Wellensa (Lotto Soudal).

 

Wyścig był rozgrywany w deszczu i przy dość silnym wietrze. W połowie rywalizacji zszedł z trasy, z powodu choroby, mistrz świata Słowak Peter Sagan (Bora-Hansgrohe).

 

To pierwszy triumf Kwiatkowskiego od blisko roku, gdy 25 marca był najszybszy w klasyku Grand Prix E3 Harelbeke, a w sumie drugi w barwach brytyjskiej ekipy. To także jeden z największych sukcesów w karierze 26-letniego kolarza z Torunia, obok tytułu mistrza świata w 2014 roku, pierwszej wygranej w Strade Bianche (2014) oraz zwycięstwa w najsłynniejszym holenderskim wyścigu klasycznym Amstel Gold Race (2015).

 

- Jestem ogromnie szczęśliwy. Nie spodziewałem się tego zwycięstwa. Byłem bardzo zmotywowany, ale nie przypuszczałem, że uda mi się samotnie dojechać na Piazza del Campo - mówił na mecie.

 

Wyczyn Kwiatkowskiego zrobił duże wrażenie m.in. na Mai Włoszczowskiej. "15 km na solo. Chapeau bas. Ależ pokaz mocy" - skomentowała na Twitterze dwukrotna srebrna medalistka olimpijska w kolarstwie górskim.

 

Z gratulacjami pospieszył także kolega z drużyny Sky, trzykrotny zwycięzca Tour de France Chris Froome. "Congrats Kwiato" - napisał Brytyjczyk.

 

Wcześniej w rywalizacji kobiet drugie miejsce, podobnie jak przed rokiem, zajęła Katarzyna Niewiadoma (WM3). Zwyciężyła Włoszka Elisa Longo Borghini (Wiggle High5).

 

Strade Bianche, mimo stosunkowo krótkiej historii (po raz pierwszy został rozegrany w 2007 roku), co roku przyciąga na start światową czołówkę. Jego charakterystyczną cechą są tzw. białe drogi (wł. strade bianche, stąd nazwa imprezy), czyli szutrowe odcinki, których na tegorocznej trasie ze startem i metą w Sienie (176 km) było jedenaście.

 

Wyścig po raz pierwszy w tym roku otrzymał najwyższą kategorię UCI World Tour.

 

Wyniki Strade Bianche, Siena - Siedna (176 km):

 

1. Michał Kwiatkowski (Polska/Sky) - 4:42.42

2. Greg Van Avermaet (Belgia/BMC) 15 s

3. Tim Wellens (Belgia/Lotto Soudal) 17

4. Zdenek Stybar (Czechy/Quick-Step) 23

5. Tom Dumoulin (Holandia/Sunweb) 1.26

6. Luke Durbridge (Australia/Orica) ten sam czas

7. Christopher Juul-Jensen (Dania/Orica) 1.29

8. Tiesj Benoot (Belgia/Lotto Soudal) 2.20

9. Thibaut Pinot (Francja/FDJ) 2.23

10. Scott Thwaites (Wielka Brytania/Dimension Data) 2.52

...

46. Tomasz Marczyński (Polska/Lotto Soudal) 13.38

59. Michał Gołaś (Polska/Sky) 13.49

Przemysław Niemiec (Polska/Team Emirates) nie ukończył

Maciej Bodnar (Polska/Bora-Hansgrohe) nie ukończył

Paweł Poljański (Polska/Bora-Hansgrohe) nie ukończył