MŚ Lahti 2017: Złoto Harveya w biegu na 50 km

Zimowe
MŚ Lahti 2017: Złoto Harveya w biegu na 50 km
fot. PAP

Kanadyjczyk Alex Harvey wygrał w niedzielę ostatnią konkurencję narciarskich mistrzostw świata w Lahti - bieg na 50 km techniką dowolną. Drugi był Rosjanin Siergiej Ustiugow, a trzeci Fin Matti Heikkinen. Jedyny Polak - Jan Antolec - zajął 34. miejsce.

Kanadyjczyk najszybciej finiszował z grupy, którą na stadion w Lahti wprowadził lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Martin Johnsrud Sundby. Norweg jednak nie wytrzymał tempa i ostatecznie był piąty.

 

Harvey wywalczył pierwszy dla swojego kraju medal MŚ na królewskim dystansie. Łącznie w biegach to drugie złoto Kanadyjczyków - w 2011 roku w Oslo Harvey i Devon Kershaw byli najlepsi w sprincie drużynowym.

 

Przez większą część trasy na czele stawki biegła grupa około 20 zawodników, która w połowie dystansu uzyskała nad pozostałymi ponad 1,5 minuty przewagi. Na jej czele na prowadzeniu zmieniali się Sundby, Ustiugow, broniący tytułu z Falun Norweg Petter Northug i kilku innych zawodników.

 

Dopiero na dwa kilometry przed metą prowadzący Sundby przyśpieszył, tuż za jego plecami trzymali się Harvey i Ustiugow. Norweg miał jednak pecha, tuż przed stadionem na zjeździe na prawym zakręcie się potknął i stracił rytm. Wykorzystał to Kanadyjczyk, który wystrzelił do przodu, a zmęczony Norweg nie mógł utrzymać tak szybkiego tempa.

 

Na ostatniej prostej przed metą wyraźnie zmęczony Sundby dał się jeszcze wyprzedzić Heikkinenowi i Brytyjczykowi Musgrave.

 

Wyniki biegu na 50 km mężczyzn:
  
   1. Alex Harvey (Kanada)    1:46.28,9
   2. Siergiej Ustiugow (Rosja) strata 0,6 s 
   3. Matti Heikkinen (Finlandia)    1,4 
   4. Andrew Musgrave (W. Brytania)   2,9 
   5. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia) 3,0 
   6. Sjur Roethe (Norwegia)      3,4 
   7. Dario Cologna (Szwajcaria)    8,9 
   8. Petter Northug (Norwegia)    12,3 
   9. Maurice Manificat (Francja)   13,4 
  10. Hans Christer Holund (Norwegia) 14,3
  ...
  34. Jan Antolec (Polska)      4.40,7
  
MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze