MŚ Lahti 2017: Złoto Harveya w biegu na 50 km

Kanadyjczyk Alex Harvey wygrał w niedzielę ostatnią konkurencję narciarskich mistrzostw świata w Lahti - bieg na 50 km techniką dowolną. Drugi był Rosjanin Siergiej Ustiugow, a trzeci Fin Matti Heikkinen. Jedyny Polak - Jan Antolec - zajął 34. miejsce.

Kanadyjczyk najszybciej finiszował z grupy, którą na stadion w Lahti wprowadził lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Martin Johnsrud Sundby. Norweg jednak nie wytrzymał tempa i ostatecznie był piąty.

Harvey wywalczył pierwszy dla swojego kraju medal MŚ na królewskim dystansie. Łącznie w biegach to drugie złoto Kanadyjczyków - w 2011 roku w Oslo Harvey i Devon Kershaw byli najlepsi w sprincie drużynowym.

Przez większą część trasy na czele stawki biegła grupa około 20 zawodników, która w połowie dystansu uzyskała nad pozostałymi ponad 1,5 minuty przewagi. Na jej czele na prowadzeniu zmieniali się Sundby, Ustiugow, broniący tytułu z Falun Norweg Petter Northug i kilku innych zawodników.

Dopiero na dwa kilometry przed metą prowadzący Sundby przyśpieszył, tuż za jego plecami trzymali się Harvey i Ustiugow. Norweg miał jednak pecha, tuż przed stadionem na zjeździe na prawym zakręcie się potknął i stracił rytm. Wykorzystał to Kanadyjczyk, który wystrzelił do przodu, a zmęczony Norweg nie mógł utrzymać tak szybkiego tempa.

Na ostatniej prostej przed metą wyraźnie zmęczony Sundby dał się jeszcze wyprzedzić Heikkinenowi i Brytyjczykowi Musgrave.