ZAKSA wygrała fazę zasadniczą PlusLigi

W spotkaniu 28.kolejki PlusLigi siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonali MKS Będzin 3:1. Goście stoczyli z mistrzami Polski zaciętą walkę, wygrali pierwszą partię, ale w kolejnych musieli uznać wyższość faworyzowanych rywali.

Podopieczni trenera Ferdinando De Giorgiego już wcześniej zagwarantowali sobie miejsce w czołowej czwórce fazy zasadniczej PlusLigi. W meczu z MKS Będzin walczyli o zapewnienie sobie pierwszej pozycji w tabeli; warto przypomnieć, że kędzierzynianie mają przed sobą rewanżowe spotkanie z Biełgorje Biełgorod w I rundzie play-off Ligi Mistrzów (środa – 22 marca, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport).

Przebieg pierwszej odsłony meczu z MKS mógł wskazywać na to, że mistrzowie Polski są już myślami przy starciu z Rosjanami. Popełnili dużo błędów własnych (dziesięć w całym secie), znacznie ułatwiając zadanie rywalom. Dziesiąta w ligowej tabeli ekipa z Będzina miała przewagę od początku seta (1:3, 6:8), w środkowej jego części gra się wyrównała i żadna z ekip nie była w stanie wypracować sobie znaczącej przewagi. W kluczowym momencie błąd rozegrania popełnił Benjamin Toniutti, dając rywalom piłkę setową (23:24), kędzierzynianie doprowadzili do rywalizacji na przewagi, w której górą byli jednak goście. Błędy Łukasza Wiśniewskiego i Rafała Buszka oraz skuteczny atak Marcina Walińskiego zadecydowały o ich zwycięstwie (28:30).

Podrażnieni gospodarze dominowali od początku drugiej partii (4:1); po serii pięciu wygranych akcji z rzędu prowadzili już 11:4, a błędy własne zaczęli popełniać przyjezdni. Przy takiej przewadze siatkarze ZAKSY spokojnie zmierzali do zwycięstwa, które przypieczętowali skutecznymi atakami Buszka i Dawida Konarskiego.

W trzecim secie goście wrócili do dobrej dyspozycji i stoczyli z ZAKSĄ zaciętą walkę. Co prawda na początku, po serii skutecznych bloków wyraźną przewagę mieli gospodarze, ale w środkowej części seta będzinianie odrobili straty (12:12), a po atakach Rafaela Rodriguesa Araujo wyszli na prowadzenie (15:16). W końcówce przewagę odzyskali jednak gospodarze, a skuteczny atak Konarskiego ustalił wynik seta na 25:23.

Czwarty set również przyniósł wiele emocji. Lepiej tę część meczu rozpoczęli goście, którzy po skutecznych atakach  Zlatana Jordanowa mieli trzy oczka zaliczki (5:8). W środkowej części seta przewaga gości wzrosła do pięciu punktów (8:13), ale mistrzowie Polski mozolnie odrabiali straty i dopięli swego po asie serwisowym Mateusza Bieńka. Seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi, a o wyniku zadecydowały dwa błędy zawodników ekipy gości: Jordanowa i Nathana Robertsa. MVP:  Dawid Konarski.

ZAKSA wygraną nad MKS przypieczętowała zwycięstwo w fazie zasadniczej PlusLigi. Mistrzowie Polski mają na swoim koncie 74 punkty, o osiem wyprzedzają drugą w tabeli Asseco Resovię (66), a do rozegrania pozostały jeszcze dwie kolejki spotkań.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - MKS Będzin 3:1 (28:30, 25:18, 25:23, 27:25)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Rafał Buszek, Sam Deroo, Dawid Konarski, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski - Paweł Zatorski (libero) oraz Patryk Czarnowski, Aleksander Maziarz, Grzegorz Pająk, Kamil Semeniuk, Dominik Witczak

MKS: Rafael Araujo, Zlatan Jordanow, Łukasz Kozub, Artur Ratajczak, Krzysztof Rejno, Marcin Waliński - Michał Potera (libero) oraz Mateusz Piotrowski, Nathan Roberts, Kyle Russell, Jonah Seif, Dawid Woch.

Wyniki pozostałych meczów 28. kolejki PlusLigi:

2017-03-17: Espadon Szczecin - BBTS Bielsko-Biała 2:3 (23:25, 23:25, 25:16, 25:23, 18:20)
2017-03-17: Cerrad Czarni Radom - GKS Katowice 2:3 (24:26, 14:25, 25:18, 25:23, 22:24)
2017-03-18: Asseco Resovia - Effector Kielce 3:1 (25:17, 25:14, 20:25, 25:15)
2017-03-18: PGE Skra Bełchatów - AZS Częstochowa 3:0 (25:19, 25:18, 25:19)
2017-03-18: Lotos Trefl Gdańsk - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (26:28, 25:27, 18:25)
2017-03-18: Cuprum Lubin - Łuczniczka Bydgoszcz 3:1 (26:24, 17:25, 25:21, 25:19)
2017-03-18: Onico AZS Politechnika Warszawska - Jastrzębski Węgiel 3:2 (25:23, 20:25, 19:25, 25:21, 15:12)