MP w szachach: Tylko Monika Soćko bez straty punktu

Inne
MP w szachach: Tylko Monika Soćko bez straty punktu
fot.PAP

Tylko Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice) odniosła w środę kolejne zwycięstwo w indywidualnych mistrzostwach Polski w szachach. Obrończyni tytułu została samodzielną liderką rywalizacji kobiet po dwóch rundach turnieju rozgrywanego w Warszawie.

Najwyżej sklasyfikowana polska szachistka (20. lokata w kobiecym rankingu światowym) jest jedyną, która wykonała na razie 100 procent normy.

 

Soćko spotkała się w środę w prestiżowym pojedynku z inną doświadczoną zawodniczką, Iwetą Rajlich (KSz Polonia Wrocław, 75. FIDE). Obie są siedmiokrotnymi mistrzyniami kraju. - Wszystkie pojedynki z Moniką są dla mnie prestiżowe. W ostrej pozycji Benoni bardzo dokładnie zagrała, po debiucie miała przewagę. Ja chyba miałam szanse w końcówce, ale "posypałam się" - powiedziała Rajlich, dla której jest to 19. turniej mistrzostw Polski.

 

Udało mi się, chociaż w końcówce zagrałam troszkę niedokładnie. Mogło być lepiej, ale nie ma co narzekać. Na razie jest dobrze. Nie straciłam jeszcze punktu w turnieju, ale to dopiero początek. Wszystko się jeszcze może zdarzyć - skomentowała liderka rywalizacji kobiet.

 

W turnieju open nie ma już zawodników z czystym kontem po stronie strat. Z dorobkiem po 1,5 punktu prowadzą Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) i Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice).

 

Najwyżej klasyfikowany, wicemistrz sprzed roku Piorun wygrał czarnymi ze starszym kolegą klubowym Michałem Krasenkowem. - To była bardzo trudna partia, bo wiem, że pan Michał ma bardzo dobre przygotowanie debiutowe. Dlatego próbowałem coś wykombinować poza normalną grą. Niespodziewanie mi się to udało. W efekcie wywiązała się walka, przeciwnik popełnił błąd i udało mi się wygrać. Jako rozstawiony z numerem 1 nie ukrywam, że chciałbym utrzymać tę pozycję na koniec turnieju - przyznał 25-letni arcymistrz z Łowicza, mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, najlepszy zawodnik Bundesligi w minionym roku.

 

Mistrzostwa odbywają się w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej. Początek partii każdego dnia o godz. 15. Ostatnia runda - 29 marca. Pula nagród wynosi 120 tysięcy złotych i - jak przed rokiem w Poznaniu - premie są równe w turnieju kobiet i mężczyzn.

 

Wyniki 2. rundy:
 
 69. Budimex mistrzostwa Polski kobiet:
 
 Anna Kantane (KSz Polonia Wrocław) - Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice) 1:0 
 Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka) - Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń) 1:0 
 Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45 Białystok) - Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) 1:0
 Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice) - Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław) 1:0
 Joanna Majdan-Gajewska (Wieża Pęgów) - Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) remis
 
 74. Lotto mistrzostwa Polski:
 
 Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice) - Bartłomiej Heberla (ŻTMS Baszta Żnin) 0:1
 Daniel Sadzikowski (KSz Polonia Wrocław) - Aleksander Miśta (KSz Miedź Legnica) 1:0
 Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) - Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) remis
 Michał Krasenkow (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) - Kacper Piorun (KSZ Stilon Gorzów Wlkp.) 0:1
 Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice) - Łukasz Jarmuła (KSz HETMAN Katowice) 1:0
 
A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze