Szef UEFA: Trudny wybór gospodarza MŚ 2026

Piłka nożna
Szef UEFA: Trudny wybór gospodarza MŚ 2026
fot. PAP/EPA

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Aleksander Ceferin uważa, że ledwie kilka krajów może podołać organizacji mistrzostw świata w 2026 roku, w których po raz pierwszy wystąpi 48 reprezentacji. Faworytem są USA i inne państwa z Ameryki Północnej.

Ceferin odniósł się do organizacji MŚ w 2026 roku podczas swojej ostatniej wizyty w Czechach.

 

"Dwa, trzy państwa z Europy, może USA lub Chiny. Na pewno nikt z Afryki. 48 zespołów do ogromna liczba" - powiedział Słoweniec, pytany o możliwego gospodarza mundialu.

 

W styczniu Rada Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) zdecydowała o powiększeniu liczby uczestników mistrzostw z 32 do 48, począwszy od turnieju w 2026 roku. Od tej pory trwają spekulacje, które z państw będą w stanie organizacyjnie i finansowo sprostać tak ogromnemu przedsięwzięciu.

 

Ostatnio jako gospodarza mundialu coraz częściej wymienia się Stany Zjednoczone, które – również zdaniem Ceferina - jako jedne z niewielu państw dysponują niezbędnymi środkami i infrastrukturą.

 

Władze Konfederacji Piłkarskiej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (CONCACAF) rozpatrują również łączoną kandydaturę USA, Kanady i Meksyku nie wykluczając jednak udziału innych państw regionu. Takie rozwiązanie miałoby szansę zyskać aprobatę FIFA.

 

W lutym prezydent tej organizacji Gianni Infantino opowiedział się za współorganizacją MŚ w 2026 roku przez kilka leżących blisko siebie krajów, z których każdy miałby zaprezentować projekt z 3-5 stadionami. Cieniem na kandydaturze może położyć się jednak, skrytykowana niedawno przez Infantino, polityka imigracyjna administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

Mimo że Ceferin wśród ewentualnych gospodarzy imprezy wymieniał również Chiny, mundial w Państwie Środka w 2026 roku wydaje się niemożliwy. Wynika to z tego, że mistrzostwa w 2022 organizuje Katar, a zgodnie z przepisami FIFA dwa kraje jednego kontynentu nie mogą być gospodarzami kolejnych MŚ.

 

Problemem przy ewentualnych kandydaturach europejskich może być fakt, że w 2018 roku mundial organizuje Rosja. FIFA stara się, aby mistrzostwa świata nie było organizowane na jednym kontynencie w tak krótkim odstępie czasu.

 

Kierując się niepisanymi zasadami przyznawania mistrzostw wedle kryterium geograficznego największe szanse na organizację mundialu w 2026 mają kraje z Ameryki Północnej i Środkowej (ostatni mundial odbył się w USA w 1994 roku, wcześniej w Meksyku w 1986 i 1970 roku), Południowej (ostatnio Brazylia w 2014, wcześniej m.in. Argentyna 1978 i Chile 1962) oraz Afryki gdzie mistrzostwa gościły tylko raz w 2010 roku w RPA.

 

Jak wskazuje Ceferin, organizacja mistrzostw w Afryce lub Ameryce Południowej może być jednak niemożliwa ze względów finansowych i organizacyjnych.

 

Decyzja dotycząca gospodarza mundialu ma zapaść w połowie 2020 roku.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie