Siedem firmowych zespołów rywalizować będzie o miano najlepszego w trzyturniejowym cyklu. Wszystko zaczyna się w najbliższą sobotę, 25 marca w grodzie Kopernika, kolejna runda odbędzie się w Gnieźnie (2 maja), a finał w niemieckim Landshut (25 maja). Nazwiska żużlowców, którzy reprezentować będą swoich sponsorów gwarantują, że podczas zawodów emocji nie zabraknie. Wśród uczestników są obecny mistrz świata Amerykanin Greg Hancock, brązowy medalista Bartosz Zmarzlik, a także medaliści mistrzostw Europy - Czech Vaclav Milik i Krzysztof Kasprzak. Na Motoarenie pojawią się także bracia Pawliccy, Australijczyk Chris Holder, czy wracający po kontuzji odniesionej pod koniec poprzedniego sezonu Australijczyk Jason Doyle.

 

Mimo że zawody odbędą się w Toruniu, gdzie na co dzień trenują zawodnicy reprezentujący w SBP zespół Monster Energy - Hancock, Holder i Paweł Przedpełski, nie będą oni zdecydowanymi faworytami rywalizacji. Władze toruńskiego klubu zdecydowały się bowiem przed sezonem ma zmianę geometrii toru. To oznacza, że miejscowi żużlowcy nie będą mieli po swojej stronie argumentu znajomości każdego zakamarka nawierzchni. Zawodnicy na nowo będą uczyć się toru na Motoarenie, co oznacza także, że podczas sobotnich zawodów wyłoniony zostanie także jego nowy rekordzista. Zapowiada się więc naprawdę ciekawe ściganie w Toruniu, a to jest jedną z najważniejszych rzeczy dla kibiców.

 

Z myślą o kibicach organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Początek pierwszego turnieju SBP zaplanowano na godz. 18.00, a już pięć godzin wcześniej otwarte zostanie specjalnie na tą okazję przygotowane miasteczko kibica. W nim będzie można m.in. wziąć udział w turnieju popularnej gry żużlowej „kreski”. Nie zabraknie także stoisk zespołów startujących w turnieju oraz sesji autografowych, gdzie będzie można zdobyć podpis lub zrobić sobie zdjęcie ze swoim ulubionym zawodnikiem.

 

Speedway Best Pairs będzie także okazją do wsparcia fundacji DW#43 pomagającej w leczeniu żużlowcom, którzy ucierpieli na torze. Pieniądze zbierane przez fundację trafiają m.in. do Australijczyka Darcy Warda, Kamila Cieślara czy Rosjanina Witalija Biełousowa. Tym razem akcja #PomocBezHamulców będzie miała jednak dodatkowy cel. W ostatnich dniach okazało się bowiem, że pomocy potrzebuje osoba, która dotychczas sama pomagała zawodnikom. Doktor Damian Janiszewski, bo o nim mowa, to ortopeda, z którego pomocy skorzystali m.in. Emil Sajfutdinow, Jason Doyle, Robert Kościecha, Adrian Miedziński czy Paweł Przedpełski. Teraz sam potrzebuje pomocy, bo zmaga się z nowotworem płuc.

 

W akcję pomocy lekarzowi włączają się także organizatorzy cyklu SBP. Po turnieju ruszy aukcja internetowa, na której licytować będzie można plastrony wszystkich zawodników startujących w sobotniej rundzie cyklu, wraz z ich autografami. Dochód w całości zostanie przekazany na pomoc dla doktora Janiszewskiego.

 

- Cena wywoławcza każdego z plastronów wyniesie 100 zł. Mamy nadzieję, że aukcja spotka się z dużym zainteresowaniem kibiców - i nie tylko - w całej Polsce. Ze swojej strony zrobimy wszystko, by zebrana kwota była jak najwyższa, a w najbliższym czasie postaramy się o kolejne inicjatywy, które pozwolą wesprzeć fundusz pomocy Damianowi. Liczymy, że zebrane środki pomogą mu nie tylko finansowo, ale także cała akcja wzmocni go psychicznie w ciężkiej walce z chorobą – powiedział Jan Konikiewicz z firmy One Sport.

 

Początek sobotnich zawodów zaplanowano na godz. 18.00.

 

Lista startowa toruńskiej rundy SBP: 
  
  City Team - 1. Kai Huckenbeck (Niemcy), 2. Tobias Kroner (Niemcy), 15. Erik Riss (Niemcy) 
  Fogo Power - 3. Piotr Pawlicki, 4. Bartosz Zmarzlik, 16. Przemysław Pawlicki 
  Monster Energy Speedway Team - 5. Greg Hancock (USA), 6. Chris Holder (Australia), 17. Paweł Przedpełski 
  Trans MF Pro Race Team - 7. Martin Smolinski (Niemcy), 8. Leon Madsen (Dania), 18. Mark Riss (Niemcy) 
  Eko-Dir Speedway Team - 9. Vaclav Milik (Czechy), 10. Szymon Woźniak, 9. Maksym Drabik 
  Nice Racing - 11. Krzysztof Kasprzak, 12. Antonio Lindbaeck (Szwecja), 20. Adrian Miedziński 
  Boll Team - 13. Jason Doyle (Australia), 14. Grigorij Łaguta (Rosja), 21. Max Fricke (Australia)