ME w ciężarach: Wygrana Chlestkiny, Kraska dziewiąta

Inne
ME w ciężarach: Wygrana Chlestkiny, Kraska dziewiąta
fot. PAP/EPA

Rosjanka Natalia Chlestkina uzyskała w dwuboju 214 kg i zdobyła złoty medal w kat. 58 kg w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w chorwackim Splicie. Katarzyna Kraska (Górnik Polkowice) z rezultatem 198 kg była dziewiąta.

Drugie miejsce wywalczyła reprezentantka Łotwy Rebeka Koha - 213 kg, a trzecie niespodziewanie triumfatorka grupy B Rumunka Madalina Molie - 208 kg.

 

W rwaniu trzy zawodniczki uzyskały po 95 kg, prowadziła Koha przed Ukrainką Weroniką Iwasiuk i Chlestkiną. Kraska była na 11. pozycji mając zaliczone w pierwszym podejściu 85 kg. Tuż po boju sędziowie nie uznali tej próby, gdyż ich zdaniem, zawodniczka popełniła tzw. docisk. Ale kilka minut później jury zmieniło werdykt i bój uznało.

 

To była szczęśliwa decyzja dla Polki, która dwa kolejne podejścia do 87 kg spaliła. Gdyby nie "łaskawość" jurorów, zawodniczka z Polkowic odpadłaby z rywalizacji w dwuboju.

 

Start Kraski w podrzucie także nie był do końca udany. Polka znana z tego, że ten bój ma o wiele mocniejszy niż rwanie, spaliła dwa pierwsze podejścia do 112 i 113 kg, dopiero ostatnie, trzecie do 113 kg było udane. W efekcie wynik 198 kg w dwuboju dał reprezentantce Polski dziewiąte miejsce w całym turnieju.

 

Walkę o tytuł stoczyły Łotyszka i Rosjanka. 19-letnia Koha zmusiła starszą o ponad sześć lat rywalkę do sporego wysiłku. Po zaliczeniu w trzecim podejściu 118 kg Łotyszka objęła prowadzenie w zawodach. Aby ją pokonać Chlestkina musiała w swojej ostatniej próbie zaliczyć minimum o jeden kilogram więcej.

 

Jak się szybko okazało, Rosjanka była w Splicie w wyśmienitej formie. Bez większych problemów sztanga ważąca 119 kg znalazła się nad jej głową, sędziowie zapalili trzy białe światła oznaczające zaliczenie boju i Rosjanka z dość krótko obciętymi włosami, wyglądająca jak młody chłopak, zapewniła sobie tytuł mistrzowski.

 

W Splicie nie wystąpiła zwyciężczyni kat. 58 kg z ubiegłego roku reprezentująca Azerbejdżan Bojanka Minkowa Kostowa, która triumfowała w Norwegii z rezultatem 235 kg.

 

Rumunka Irina Lepsa, która wtedy była druga, teraz uplasowała się na piątej pozycji z dorobkiem 206 kg (rok temu miała o jeden kilogram mniej), a trzecia zawodniczka z Norwegii Joanna Łochowska zmieniła kategorię wagową i trzy godziny wcześniej zdobyła w Splicie złoty medal w 53 kg.

 

Wyniki w kat. 58 kg:
  
  1. Natalia Chlestkina (Rosja)    214 (95+119)
  2. Rebeka Koha (Łotwa)        213 (95+118) 
  3. Madalina Molie (Rumunia)     208 (94+114)
  4. Weronika Iwasiuk (Ukraina)    206 (95+111)
  5. Irina Lepsa (Rumunia)       206 (93+113)
  6. Alba Sanchez (Hiszpania)     202 (89+113)
  ...
  9. Katarzyna Kraska (Polska)     198 (85+113).
  
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie