Ruszył konkurs na pomnik Feliksa Stamma

Sporty walki
Ruszył konkurs na pomnik Feliksa Stamma
fot. PAP

Ruszył konkurs na pomnik Feliksa "Papy" Stamma. Monument upamiętniający legendarnego trenera polskich bokserów ma stanąć na skwerze w pobliżu stołecznej Hali Gwardii, w niedalekiej odległości od al. Jana Pawła II.

Wybór miejsca - zatwierdzony przez Radę Warszawy w 2015 roku - jest nieprzypadkowy.

 

- To właśnie tutaj w 1953 roku odbyły się historyczne mistrzostwa Europy, w których sportowe dzieci "Papy" Stamma w ciągu jednego dnia zdobyły dziewięć medali, w tym aż pięć złotych - powiedziała Paula Stamm, prawnuczka słynnego szkoleniowca, pomysłodawczyni pomnika i założycielka fundacji jego imienia.

 

Dodała, że pomnik ma być swoistego rodzaju symbolem, ma przypominać, inspirować i uczyć kolejne pokolenia młodych Polaków, że sport wychowuje, buduje charakter i kształtuje osobowość na całe życie. - To ważne, aby zachować pamięć o wielkim polskim autorytecie i wzorze do naśladowania. To nasza historia, tożsamość i tradycja, którą trzeba propagować - podkreśliła.

 

Jak poinformowała, po wyborze najlepszej pracy, czynione będą starania, by odsłonięcie pomnika nastąpiło w maju 2018 roku, w 65. rocznicę historycznych ME. Wspomniała, że budowniczym będzie mógł zostać każdy, kto wykupi cegiełkę charytatywną przygotowaną przez fundację.

 

W niedzielę minęło 41 lat od śmierci twórcy polskiej szkoły boksu i jej potęgi oraz wychowawcy wielu mistrzów olimpijskich.

AN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze