OK! The World Games: Trójbój siłowy

Inne
OK! The World Games: Trójbój siłowy
fot. jaroslawolech.pl

Jest taka dyscyplina, w której mistrzostwa świata odbywają się raz w roku i jeden zawodnik może w nich wywalczyć tylko jeden medal. Mamy reprezentanta, który wywalczył 15 tytułów mistrza świata z rzędu!!! Ten zawodnik szykuje się też do startu w swoich trzecich The World Games i trzeciego złota tej imprezy. Ten Pan to Jarosław Olech. Dyscyplina – trójbój siłowy.

Podczas The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Osiem z nich będzie można wywalczyć w trójboju siłowym – w czterech kategoriach wagowych męskich i czterech kobiecych.


Rys historyczny


Powstanie trójboju siłowego jest nierozerwalnie związane z rozwojem różnych sportów siłowych na świecie, w tym z klasycznym podnoszeniem ciężarów. Dość powiedzieć, że w 1857 roku w Austrii przepisy zawodów wyróżniały 120 odmian podnoszenia ciężarów, w tym sześć bardzo zbliżonych do współczesnego martwego ciągu…


Trzy boje, tj. przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc i unoszenie przedramion ze sztangą zostały po raz pierwszy zgrupowane w jednej rywalizacji w 1958 roku w mistrzostwach Anglii. Na przestrzeni lat ten pierwotnie zaproponowany zestaw ulegał wielokrotnym przekształceniom, aż do uzyskania obecnego kształtu, czyli zamiany unoszenia przedramion ze sztangą na martwy ciąg. Pierwsze mistrzostwa świata datuje się na 1971 rok. Międzynarodowa federacja – International Powerlifting Federation powstała w USA rok później, a Europejska – w 1977 roku. Także wtedy odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w trójboju siłowym, a rok później pierwsze mistrzostwa Europy. Polacy po raz pierwszy wystartowali w nich dopiero w 1986 roku.


Trójbój siłowy w Polsce


Statystyki dowodzą, że trójbój siłowy jest jedną z naszych najbardziej medalodajnych dyscyplin. Począwszy od 1993 roku, kiedy jako pierwszy Polak w historii na najwyższym stopniu podium stanął Andrzej Stanaszek, biało-czerwoni z każdych mistrzostw świata wracają z co najmniej jednym złotym medalem (tylko w 2001 roku nie było złota, a srebro i brąz). A trójboistów wcale nie mamy dużo. W Polskim Związku Kulturystki,  Fitness i Trójboju Siłowego zarejestrowanych jest około 500 zawodników i zawodniczek.


Absolutną ikoną dyscypliny jest wciąż utrzymujący się na mistrzowskim poziomie – Jarosław Olech. 43-letni zawodnik w grudniu 2016 roku sięgnął po swoje 15 mistrzostw świata z rzędu!!! W międzyczasie wywalczył też dwa złote medale igrzysk dyscyplin nieolimpijskich – The World Games i szykuje się do tych, które w lipcu odbędą się we Wrocławiu. W 2012 roku dołączył do Galerii Sław IPF Hall of FAME. Jarosław Olech jest naszą największą nadzieją medalową na The World Games 2017. Z uwagą będziemy śledzić także poczynania naszego aktualnego mistrza Europy – Dariusza Wszoły.


Zasady w pigułce


Na wynik końcowy i klasyfikację trójboju siłowego składają się trzy konkurencje sprawdzające kompleksowo siłę mięśni całego ciała, wykonywane w następującej kolejności:


1. Przysiad ze sztangą – polega na założeniu sztangi na barki i wykonaniu z nią głębokiego przysiadu tak, by górna powierzchnia obu ud przy stawie biodrowym była niżej niż szczyty kolan.
2. Wyciskanie sztangi leżąc – konkurencja wykonywana leżąc na ustawionej równolegle do podłogi ławce. Polega na zdjęciu sztangi ze stojaka, opuszczeniu jej do klatki piersiowej i pionowym podniesieniu do pełnego wyprostu rąk.
3. Martwy ciąg – polega na uniesieniu sztangi z podłogi do pełnego wyprostu kolan i ciała z odciągniętymi barkami.

 

Poprawność wykonania każdego z bojów ocenia jury, w skład którego wchodzi trzech lub pięciu sędziów klasy I z różnych krajów, którzy zaliczają bądź nie wykonane podejście.


Każdy z zawodników ma trzy podejścia w boju.


Waga samego gryfu z zaciskami wynosi 25 kg.


Jak to się robi? Popatrzcie na naszego 15-krotnego mistrza świata – Jarosława Olecha!

 


Trójbój siłowy na The World Games 2017


1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja w trójboju siłowym odbędzie się od 24-26 lipca w Narodowym Centrum Muzyki we Wrocławiu.
2. Przyznanych zostanie 8 kompletów medali – w czterech kategoriach wagowych męskich i czterech żeńskich.
3. Na liście startowej każdej z kategorii pojawi się dziesięciu zawodników lub zawodniczek – ścisła światowa czołówka.  
4. Reprezentacja Polski liczyć będzie czterech zawodników plus jednego rezerwowego oraz dwie zawodniczki. Naszą największą nadzieją jest Jarosław Olech.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie