Sion kandydatem do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku

Inne
Sion kandydatem do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku
fot. PAP

Parlament Sportowy Szwajcarskiego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził we wtorek kandydaturę Sionu ubiegającego się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Wcześniej zielone światło dla starań miasta zapaliły władze ruchu olimpijskiego tego kraju.

Sion leży w kantonie Valais położonym w zachodniej części kraju. Wiele sąsiednich kantonów zadeklarowało wcześniej daleko idącą pomoc w staraniach, tworząc wspólny projekt.

 

To czwarte podejście Sionu do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Poprzednio bez powodzenie ubiegał się o nie w latach 1976, 2002 i 2006.

 

W lutym plany organizacji zimowej olimpiady 2026 odrzucili w referendum mieszkańcy innego szwajcarskiego kantonu - Gryzonii, na której obszarze leży Sankt Moritz. Ten ośrodek narciarski, gospodarz tegorocznych alpejskich mistrzostw świata, był gospodarzem zimowych igrzysk w 1928 i 1948 roku.

 

Najbliższe zimowe igrzyska zorganizuje w przyszłym roku południowokoreański Pjongczang, a cztery lata później - Pekin.

 

Gospodarza ZIO 2026 wybierze Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 2019 roku. O igrzyska zamierzają ubiegać się także austriacki kraj związkowy Tyrol oraz stolica Szwecji Sztokholm.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie