MŚ w hokeju: Kanada w drodze po trzeci tytuł z rzędu

Zimowe
MŚ w hokeju: Kanada w drodze po trzeci tytuł z rzędu
fot. PAP

W piątek rozpoczną się mistrzostwa świata elity w hokeju na lodzie, których gospodarzami są Niemcy i Francja. O medale w Kolonii oraz Paryżu rywalizować będzie 16 drużyn. Tytułu wywalczonego przed rokiem bronią Kanadyjczycy, którzy zwyciężyli także w 2015.

Z powodu rywalizacji o Puchar Stanleya w lidze NHL udziału w MŚ tradycyjnie nie weźmie wielu czołowych hokeistów. Osłabione z tego powodu są niemal wszystkie zespoły. Federacje zwlekają z ogłoszeniem ostatecznych składów, bo zawodników będzie można dołączać jeszcze w trakcie mistrzostw.

 

Skalę absencji doskonale widać na przykładzie Kanady. Drużyna spod znaku "Klonowego Liścia" triumfowała na dwóch ostatnich igrzyskach (Vancouver 2010 i Soczi 2014), ale w jej obecnej 22-osobowej kadrze jest zaledwie dwóch hokeistów, którzy mają w dorobku olimpijskie złoto. Pięciu przyczyniło się do ubiegłorocznego triumfu w MŚ.

 

W składzie reprezentacji USA są natomiast trzej przedstawiciele drużyn uniwersyteckich, a barw fińskiej drużyny będzie broniło dwóch hokeistów z... chińskiego klubu HC Kunlun Red Stars, który występuje w rosyjskiej lidze KHL.

 

W pierwszej części turnieju 16 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Po cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów i dalej zmagania toczyć się będą systemem pucharowym. Do Dywizji 1A, w której występuje Polska, spadną najsłabsze drużyny z każdej z grup.

 

Faworyci są tradycyjnie ci sami. Oprócz broniących tytułu Kanadyjczyków należy wymienić Rosjan, Szwedów, Finów i Amerykanów. Z awansem do 1/4 finału problemu nie powinni mieć także Czesi. Utrzymać się w elicie najtrudniej natomiast będzie beniaminkom - Włochom i Słoweńcom.

 

Faza grupowa prawdopodobnie większych emocji nie dostarczy. Coraz więcej wskazuje na to, że format MŚ zostanie zmieniony. Prezes Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) Rene Fasel przyznał ostatnio, że w planach jest zmniejszenie elity do 14 drużyn.

 

Finał zostanie rozegrany 21 maja w Kolonii.

 

Podział na grupy 81. MŚ w hokeju na lodzie:

 

grupa A (Kolonia): Rosja, USA, Szwecja, Słowacja, Niemcy, Łotwa, Dania, Włochy;

grupa B (Paryż): Kanada, Finlandia, Czechy, Szwajcaria, Białoruś, Norwegia, Francja, Słowenia.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze