Natalia Koperska: Praca ze sportowcami i e-sportowcami niewiele się różni [cz. 2]

E-sport

Podczas ESL Mistrzostw Polski udało nam się porozmawiać z Natalią Koperską, która na co dzień pełni rolę psychologa w organizacji Team Kinguin.

Szymon Groenke: Często mówi się o tym, że gracze potrzebują popracować nad swoją głową. Bywa, że pasmo zwycięstw trwa przez bardzo długi czas i chyba wtedy również psycholog powinien czuwać, aby u zawodników utrzymał się komfort psychiczny?

Natalia Koperska: Idealnym modelem współpracy jest trening, który regularnie przygotowuje do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nie dzwonimy do psychologa dopiero w momencie, gdy coś nie idzie. Od jednego treningu na siłowni mięśnie nie rosną. Stała współpraca sprawia, że problemy, które się pojawiają, będą dla zespołu mniej dotkliwe. Często o tej regularności się zapomina.

Abstrahując na chwilę od Team Kinguin... Na uczelniach wyższych coraz częściej pojawia się temat sortów elektronicznych, zarówno w przypadku prac licencjackich, jak i magisterskich. Skąd czerpać wiedzę? Czy istnieje na tyle naukowych publikacji na temat sportu elektronicznego?

Publikacji takich nie jest aż tak wiele, lecz faktycznie takowe istnieją. Jest ich coraz więcej. Mimo wszystko psychika ludzka jest taka sama, jak to powiedział pewien mądry człowiek: "Psychologia jest jedna". Gdy ktoś zadaje mi pytanie, czy mam doświadczenie w pracy przy określonej dyscyplinie sportu, to odpowiadam, że być może nie, ale za to mam doświadczenie w pracy z ludźmi. Sposoby koncentracji, radzenia sobie ze stresem... wszędzie wygląda to tak samo. Kwestia dopasowania szczegółów. To leży również na barkach zawodników. Oni sami muszą również dojść do tego, w jaki sposób wykorzystać to, co im się przekazuje, w jaki sposób odnieść to do siebie.

 

 

Kompletną rozmowę znajdziecie w załączonym materiale wideo.

Szymon Groenke, WP, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze