Nice 1 Liga: Zgubione punkty Zagłębia Sosnowiec

Prowadzący w 1. lidze piłkarze Sandecji Nowy Sącz pokonali w 30. kolejce trzecią przed tą rundą ekipę GKS Katowice 1:0 i znacznie przybliżyli się do awansu do ekstraklasy. Punkty zgubił dotychczasowy wicelider Zagłębie Sosnowiec ulegając Miedzi Legnica 1:2.

Sandecja ma 57 punktów, już siedem przewagi nad piątkowym rywalem i tyle samo nad Zagłębiem oraz Olimpią Grudziądz, która wygrała na wyjeździe z Chrobrym Głogów 3:1.

Zespołowi z Nowego Sącza udał się rewanż za porażkę u siebie z katowiczanami 0:1 w rundzie jesiennej i do historycznego awansu do elity brakuje już niewiele. Jedyną bramkę zdobył w 72. minucie Słowak Michal Piter-Bucko.

"Zdobyliśmy ważne dla nas punkty. Wiemy, że stworzyliśmy sobie fajną szansę, że jesteśmy blisko. Ale zostały cztery spotkania. Przykra jest kontuzja Macieja Korzyma (został zniesiony na noszach w 26 minucie), która wyklucza go z gry do końca sezonu. Wypada nam kolejny zawodnik z niezbyt licznej kadry. Te ostatnie mecze gramy na rezerwie. Dobrze, że skutecznie, dobrze, że są punkty" - powiedział na konferencji prasowej trener Sandecji Radosław Mroczkowski.

Gospodarze są z kolei niepocieszeni, ponieważ czeka ich trudna walka o miejsce premiowane awansem do ekstraklasy. Wprawdzie mają tyle samo punktów co wicelider - 50, ale sklasyfikowane na ósmej pozycji Podbeskidzie Bielsko-Biała, które swój mecz z GKS Tychy rozegra w sobotę, traci do katowiczan tylko cztery punkty.

"Zawiedliśmy, rozczarowanie jest duże. To był nasz najsłabszy mecz u siebie wiosną. Zabrakło dokładności, agresji. To było za mało, by pokusić się o zwycięstwo z takim rywalem. Dziś cała drużyna zagrała fatalnie. Nie było widać, że walczymy o ekstraklasę. Nie poddajemy się, dalej się liczymy w grze o awans, choć nie wszystko od nas zależy" - uważa szkoleniowiec gospodarzy Jerzy Brzęczek.

Olimpia wywiozła komplet punktów z Głogowa, gdzie wygrała 3:1 dzięki trafieniom Daniela Ferugi, Adama Banasiaka i Marcina Kaczmarka. Honorową bramkę dla gospodarzy uzyskał Damian Sędziak.

Do walki o awans do elity włączyła się także Miedź. Po zwycięstwie nad Zagłębiem ma już 48 punktów. Bramki dla gospodarzy w Legnicy zdobyli Tomasz Midzierski i Słowak Jakub Vojtus, a dla gości trafił w końcówce Marcin Sierczyński.

W ostatnim piątkowym spotkaniu walczący o utrzymanie zespół Znicza Pruszków pokonał przed własną publicznością Pogoń Siedlce 2:1. Gospodarze mają 29 punktów i do bezpiecznej strefy tracą cztery.

W sobotę swoje spotkania rozegrają Chojniczanka Chojnice - 47 pkt, a także Wigry Suwałki i Podbeskidzie - po 46. Jeśli wszystkie zwyciężą, drugi i ósmy zespół będzie dzielił tylko punkt. Ostatnie cztery kolejki mogą być zatem niezwykle interesujące w kontekście walki o awans do elity.

Wyniki piątkowych meczów 30. kolejki 1. ligi piłkarskiej:

Chrobry Głogów - Olimpia Grudziądz 1:3 (0:2)
Bramki: 0:1 Daniel Feruga (5), 0:2 Adam Banasiak (10), 0:3 Marcin Kaczmarek (61),
1:3 Damian Sędziak (84).
Żółta kartka - Chrobry Głogów: Sebastian Bonecki.Olimpia Grudziądz: Kamil Kurowski,
Arkadiusz Kasperkiewicz, Radosław Jasiński.
Sędzia:  Wojciech Myć (Lublin). Widzów 883.
Paweł Wojciechowski w 45. minucie nie strzelił dla Chrobrego rzutu karnego, Patryk Królczuk obronił.
W 75. minucie rzutu karnego dla Olimpii nie wykorzystał Adam Banasiak. Anatoli Gospodinow obronił jego uderzenie.

GKS Katowice - Sandecja Nowy Sącz 0:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Michal Piter-Bucko (72).
Żółta kartka - GKS Katowice: Alan Czerwiński, Mateusz Kamiński.Sandecja Nowy Sącz: Adrian Jurkowski,
Wojciech Trochim.
Sędzia:  Paweł Gil (Lublin). Widzów 5 100.

Znicz Pruszków - Pogoń Siedlce 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Konrad Wrzesiński (5), 1:1 Aleksander Jagiełło (71-karny), 2:1 Aleksander Jagiełło (90+1-karny).
Żółta kartka - Znicz Pruszków: Grzegorz Janiszewski, Przemysław Kita.Pogoń Siedlce: Daniel Dybiec,
Eusebio  Bancessi.
Sędzia:  Sebastian Jarzębak (Bytom). Widzów 400.

Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Tomasz Midzierski (16-głową), 2:0 Jakub Vojtus (69), 2:1 Marcin Sierczyński (90).
Żółta kartka - Miedź Legnica: Jakub Vojtus, Petteri Forsell, Michał Stasiak, Mladen Bartulovic.
Zagłębie Sosnowiec: Kamil Wiktorski, Sebastian Milewski, Marcin Sierczyński, Martin Pribula. Czerwona kartka za drugą żółtą - Zagłębie Sosnowiec: Sebastian Milewski (37).
Sędzia:  Łukasz Szczech (Warszawa). Widzów 2 000.