Odra Opole awansowała do Nice 1 Ligi

W spotkaniu 30. kolejki II ligi piłkarze Odry Opole pokonali Błękitnych Stargard Szczeciński 3:2. Dzięki temu zwycięstwu drużyna z Opola zapewniła sobie awans do Nice 1 Ligi na cztery kolejki przed końcem rozgrywek.

W starciu z ekipą Błękitnych Odra szybko wypracowała sobie przewagę. Wynik otworzył w 14. minucie Marek Gancarczyk, a dwie minuty później było już 2:0, gdy kontrę opolan zakończył Tomasz Wepa. Tuż po przerwie Marcin Wodecki podwyższył na 3:0 i mimo iż gospodarze stracili później dwie bramki, zdołali dowieźć przewagę do końca. Wygrana oznacza, że na cztery kolejki przed końcem sezonu II ligi ekipa z Opola ma 14 punktów przewagi nad czwartą drużyną w tabeli, a trzy pierwsze drużyny automatycznie uzyskują awans.

Odra wraca do I ligi po ośmiu latach przerwy. Najlepsze lata klubu z Opola przypadły na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku. W 1964 roku Odra zajęła trzecie miejsce w ekstraklasie, a w 1977 wygrała premierową edycję Pucharu Ligi. W barwach opolskiego klubu występowali wówczas tacy piłkarze jak Bernard Blaut, Zbigniew Gut, Bohdan Masztaler, Wojciech Tyc, Zbigniew Kwaśniewski, Roman Wójcicki, Józef Młynarczyk i Józef Adamiec; w latach 1975-79 prowadził ją późniejszy selekcjoner reprezentacji Antoni Piechniczek. W 1981 roku Odra po raz ostatni wystąpiła w ekstraklasie, a po raz ostatni na zapleczu ekstraklasy grała w sezonie 2008/09.

W II lidze wciąż toczy się walka o pozostałe dwa miejsca gwarantujące awans do Nice 1 Ligi (czwarta drużyna w tabeli zagra w barażach). Drugą lokatę zajmuje Raków Częstochowa, a trzecią Puszcza Niepołomice, która ma cztery oczka przewagi nad czwartym Radomiakiem. Kolejne ekipy w tej stawce – Siarka Tarnobrzeg i Olimpia Elbląg mają sporą stratę do czołowej czwórki.

Odra Opole – Błękitni Stargard Szczeciński 3:2 (2:0)

Bramki: 1:0 Marek Gancarczyk (14), 2:0 Tomasz Wepa (16), 3:0 Marcin Wodecki (50), Grzegorz Szymusik (51), Tomasz Pustelnik (59).