Paryż 2024 ze wsparciem nowego prezydenta Francji

Inne
Paryż 2024 ze wsparciem nowego prezydenta Francji
fot. PAP
Emmanuel Macron

Nowo zaprzysiężony prezydent Francji Emmanuel Macron w pełni popiera kandydaturę Paryża do organizacji igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Jak zadeklarował, gotowy jest zaangażować się na rzecz tej oferty.

Jeszcze w piątek, przed oficjalnym objęciem urzędu, Macron przeprowadził rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem. W jej trakcie potwierdził swoją wolę pomocy komitetowi organizacyjnemu.

Od niedzieli we Francji przebywa specjalna komisja MKOl pod przewodnictwem Szwajcara Patricka Baumanna, która w ubiegłym tygodniu wizytowała Los Angeles. We wtorek komisja ma zostać przyjęta przez Macrona.

MKOl rozważa obecnie opcję równoczesnego wyboru gospodarza igrzysk w 2024 i 2028 roku, aby - według słów szefa MKOl Bacha - zachować "dwie wspaniałe kandydatury z dwóch wielkich krajów olimpijskich".

Problemem może być fakt, że Los Angeles i Paryż posiadają gwarancje finansowe tylko na pierwszy z tych terminów i nie zadeklarowały swojej gotowości przygotowania igrzysk w 2028 roku.

Równoczesne wskazanie gospodarzy dwóch igrzysk wymagałoby zmiany zapisu w Karcie Olimpijskiej, dotyczącego zasady, że wybór powinien nastąpić siedem lat przed rozpoczęciem imprezy.

Po obu wizytach zaplanowane są posiedzenia panelu olimpijskiego, podczas którego szczegółowo omawiane będą obie kandydatury. Raport zespołu Baumanna członkowie MKOl otrzymają 5 lipca, na kilka dni przed posiedzeniem Komitetu Wykonawczego MKOl, który będzie obradował w Lozannie w dniach 9-12 lipca. W jego trakcie przedstawiciele obu miast przedstawią końcowe prezentacje.

Ostateczna decyzja o przyznaniu organizacji igrzysk w 2024 roku zapadnie podczas sesji MKOl zaplanowanej na 13 września w stolicy Peru - Limie.

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie