FIVB przetestuje nowe zasady. Siatkarze będą grać do 15 punktów?

Siatkówka
FIVB przetestuje nowe zasady. Siatkarze będą grać do 15 punktów?
fot. Lukasz Grochala/ Cyfrasport

Władze FIVB w ostatnich latach przyzwyczaiły sympatyków siatkówki do regulaminowych, nie zawsze dobrych zmian. Teraz chcą wprowadzić kolejne, które sprawdzone zostaną podczas mistrzostw świata do lat 23.

Na kongresie FIVB w Szwajcarii władze federacji wspólnie z trenerami omówiły projekt zmian, dzięki którym siatkówka ma stać się bardziej atrakcyjnym sportem dla publiczności i stacji telewizyjnych. Jednym z najbardziej radykalnych pomysłów jest skrócenie setów z dotychczas 25 punktów do 15 oraz zwiększenie ilości partii w meczu do maksymalnie siedmiu. Najnowsze pomysły zostaną przetestowane podczas mistrzostwach świata siatkarek i siatkarzy do lat 23 w Słowenii i Egipcie.


Według brazylijskiego portalu globoesporte.globo.com wbrew pozorom pomysł ten ma na celu skrócenie czasu trwania spotkań i ma sprawić, że mecze będą intensywniejsze i dynamiczniejsze, a co za tym idzie ciekawsze dla kibiców zarówno w halach, jak i przed telewizorami.


Ponadto FIVB chce zlikwidować strefę pomiędzy ławką rezerwowych a boiskiem, której w trakcie spotkania może przebywać trener. Szkoleniowcy na kongresie w Lozannie postulowali także o poprawę systemu challenge, dyskutowali na temat przerw technicznych oraz o zwiększeniu limitu (do ośmiu) zawodników rezerwowych. Na razie jednak sprawdzone zostaną tylko dwie regulaminowe zmiany.

 

Propozycje FIVB mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Zalety nowych przepisów dostrzega m.in. trener żeńskiej kadry Brazylii Ze Roberto.


- Jako szkoleniowcy prowadzący drużyny, mamy spore doświadczenie i widzimy, które pomysły się sprawdzają, a które nie. Przedstawiliśmy nasze uwagi i jesteśmy ciekawi, ile z nich sprawdzi się w praktyce. Myślę, że dzięki zmianom gra będzie dynamiczniejsza i bogatsza w opcje taktycznych – tłumaczył trener, cytowany przez globoesporte.globo.com.

ask, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze