Katowice gospodarzem kongresu WADA w 2019 roku

Inne
Katowice gospodarzem kongresu WADA w 2019 roku
fot. PAP

Katowice będą gospodarzem Światowej Konferencji Antydopingowej - poinformowała na Twitterze Światowa Agencja Antydopingowa (WADA). Decyzja zapadła na posiedzeniu w Montrealu, w którym udział wziął m.in. minister sportu Witold Bańka.

- Jest to ogromne wyróżnienie, ale też potężna odpowiedzialność i wyzwanie dla mnie jako szefa resortu. Będziemy mówić w imieniu Europy i wyznaczać kierunki polityki antydopingowej na całym świecie prezentując stanowisko wszystkich 47 państw członkowskich Rady Europy. To wielka nobilitacja dla całego resortu, dla naszego rządu. Zależy nam na tym, aby WADA była silną organizacją, wzmocnioną finansowo i budżetowo, prowadzącą jeszcze skuteczniej walkę o czysty sport, pozbawiony dopingu i korupcji - mówił Bańka w kwietniu, gdy informował o nominacji.

 

Ofertę Katowic minister przedstawił w Kanadzie wraz z prezydentem miasta Marcinem Krupą.

 

- W 2019 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się światowym centrum antydopingu. To niezwykle prestiżowe wydarzenie dla Polski, miasta Katowice i całego środowiska sportowego oraz kolejny ważny krok w walce o czysty sport. To właśnie w naszym kraju zapadną kluczowe decyzje wyznaczające globalny kierunek walki z dopingiem - powiedział szef resortu, cytowany na oficjalnej stronie internetowej MSiT.

 

Na konferencji dojdzie m.in. do wyboru nowych władz WADA i przeglądu Światowego Kodeksu Antydopingowego.

 

- Konferencja w Katowicach będzie odbywała się przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Decyzje, które podczas niej zapadną będą miały bezpośredni wpływ na sport i najważniejszą imprezę czterolecia – dodał minister Bańka.

 

Oszacowano, że w Katowicach może pojawić się nawet dwa tysiące osób ze środowiska antydopingowego z całego świata.

 

- Przed nami duże wyzwanie. Jestem dumny, że Katowice znalazły uznanie w oczach WADA i zorganizujemy tak prestiżowe wydarzenie. To doskonała okazja, by pokazać stolicę ponaddwumilionowej metropolii najważniejszym osobom światowego sportu i promować cały nasz region w skali globalnej - powiedział prezydent Katowic.

 

Będzie to piąta edycja konferencji. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.

ŁK, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze