Zarząd Polskiego Związku Tenisowego podał się do dymisji

Tenis
Zarząd Polskiego Związku Tenisowego podał się do dymisji
fot. PAP

Zarząd Polskiego Związku Tenisowego podał się do dymisji. Jak poinformowano w oświadczeniu, taką decyzję podjęto na znak protestu przeciwko działaniom ministra sportu Witolda Bańki.

W oświadczeniu, pod którym podpisani są m.in. dotychczasowy prezes zarządu PZT Jacek Muzolf oraz sekretarz generalny Jacek Durski napisano, że Bańka niesłusznie oskarża związek o złe gospodarowanie środkami. Ponadto minister wstrzymał wypłacanie dotacji PZT.

 

Związek poinformował również, że Bańka zignorował wizytę prezydenta Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) w Polsce, a także nie spotkał się od początku okresu swojego urzędowania z przedstawicielami zarządu PZT.

 

Rzeczniczka Ministerstwa Sportu i Turystyki Anna Ulman poinformowała, że resort odniesie się do tej sprawy w późniejszym terminie, ponieważ minister Bańka bierze obecnie udział w posiedzeniu zarządu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w Montrealu.

 

Na sobotę zaplanowane jest Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zgromadzenie Delegatów PZT, na którym zostaną wybrane nowe władze Związku.

 

Poniżej oficjalne oświadczenie PZT:

 

Oświadczenie Zarządu PZT

Podajemy się do dymisji na znak protestu przeciwko działalności Ministra Witolda Bańki, który swoimi wystąpieniami publicznymi i decyzjami utrudnia prace Zarządu PZT i pośrednio wpłynął na przebieg kampanii wyborczej w Związku.

 

Uzasadnienie:

1. Wielokrotnie publicznie wprowadzał w błąd opinię publiczną i środowisko tenisowe, twierdząc, że władze zaprzepaszczają szanse na rozwój dyscypliny. Gospodarowanie środkami przez ten związek pozostawia wiele do życzenia. PZT wciąż nie zwrócił blisko 250 tys zł dotacji za rok 2015.

Prawdą jest natomiast że Ministerstwo Sportu do tej poty nie wydało wiążącej decyzji administracyjnej dotyczącej tego zwrotu co uniemożliwia Związkowi wystąpienie w tej sprawie do Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie tej sprawy.

2. Minister Bańska wstrzymał przekazywanie na konto PZT obniżonych wcześniej dotacji na finansowanie Kadry Narodowej Seniorów i Juniorów. Do tej pory nie wpłynęła żadna złotówka.

3. Zignorował wizytę Prezydenta ITF w Polsce, nie wyznaczył również kompetentnej osoby w swoim zastępstwie.

4. Mimo usilnych starań Zarządu PZT Minister przez okres swojego urzędowania nie znalazł czasu na oficjalne spotkanie z przedstawicielami tego Zarządu.

 

Konsekwencją brudnej Kampanii Wyborczej jest m.in. podejrzenie o niezgodne z prawem wybory 23 delegatów w Mazowieckim Związku Tenisowym, co może skutkować unieważnieniem Walnego Zgromadzenia Delegatów PZT. Również skutecznie uniemożliwiono kandydowanie na Prezesa PZT innym kandydatom, co zablokowało szansę przeprowadzenia merytorycznej debaty na temat przyszłości PZT.

ŁK, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie