Na stadionie w Tychach jest już nowa murawa

Piłka nożna
Na stadionie w Tychach jest już nowa murawa
fot.Cyfrasport

W piątek zakończyła się wymiana murawy na stadionie w Tychach, który będzie w czerwcu jedną z aren piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21.

Do wtorku potrwają jeszcze prace kosmetyczne, a dwa dni później na nowej murawie pierwszoligowy mecz rozegrają piłkarze GKS Tychy i Wisły Puławy.

 

Wymiana trawy na stadionie rozpoczęła się 5 maja wieczorem, po spotkaniu GKS ze Zniczem Pruszków. Najpierw wywieziona została stara murawa i warstwa wegetacyjna. Nowa nawierzchnia przyjechała na 120 ciężarówkach z plantacji w Czarnocinie (woj. łódzkie) w rolkach o wymiarach 15 x 1,2 metra. Na placu budowy całą dobę pracowało kilkadziesiąt osób, zarówno w dzień, jak i w nocy. Murawa została wymieniona w ramach obowiązującej gwarancji.

 

Planowano, że będzie gotowa przed spotkaniem z Wisłą Puławy 17 maja, ale mecz został ostatecznie przesunięty o tydzień. Zdaniem nadzorującego wymianę „greenkeepera” Dariusza Kozielskiego problemem starej nawierzchni była niska przepuszczalność zarówno murawy, jak i leżącej bezpośrednio pod nią warstwy piasku oraz stałe zacienienie części boiska. W jego opinii wpływ na słabość tyskiej murawy wiosną tego roku miała też pogoda.

 

"Od grudnia hodowaliśmy trawę pod agrowłókniną. Fajnie urosła, była piękna, ale z końcem lutego trzeba było ją odkryć. I dalej jest zimno, a nawet środki pielęgnacyjne działają w temperaturze 8-10 stopni" - wyjaśnił.

 

MME z udziałem 12 drużyn zostaną rozegrane w dniach 16-30 czerwca w Tychach, Gdyni, Kielcach, Bydgoszczy, Krakowie i Lublinie. Na Śląsku odbędą się trzy mecze grupy C (Niemcy, Czechy, Włochy, Dania) i jeden półfinałowy.

 

Niemcy, którzy w eliminacjach wygrali wszystkie 10 pojedynków, mieli okazję przetestować już tyski stadion podczas listopadowego towarzyskiego meczu z Polakami. Biało-czerwoni wygrali 1:0 w obecności niemal 12 tysięcy kibiców, co było rekordem widowni na spotkaniu kadry U-21 w Polsce.

 

Stan murawy budził wtedy obawy obserwatorów. Kilka dni później z powodu konieczności wykonania prac pielęgnacyjnych przy nawierzchni przełożony na wiosnę został ligowy mecz GKS z Sandecją.

 

Turniej rozpocznie się 16 czerwca w Lublinie meczem Polska - Słowacja. Biało-czerwoni w grupie zagrają także ze Szwecją i Anglią. Po raz pierwszy w historii w imprezie weźmie udział 12, a nie osiem drużyn. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy po cztery zespoły, do półfinałów awansują zwycięzcy grup oraz najlepsza drużyna z drugiego miejsca.

 

Finał odbędzie się w Krakowie 30 czerwca. Tyski stadion o pojemności 15 tys. miejsc został wybudowany kosztem 129 mln złotych, które pochodziły z budżetu miasta. Oddano go do użytku w lipcu 2015 roku.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze