Kot: Miałem szczęście, że urodziłem się w wolnej Polsce

Zimowe
Kot: Miałem szczęście, że urodziłem się w wolnej Polsce
fot. Cyfrasport

Miałem szczęście, że urodziłem się w wolnej Polsce – powiedział skoczek narciarski Maciej Kot (ur. 1991). W czwartek w Krakowie sportowiec odebrał statuetkę „Solidarni w sporcie 2016”, przyznawaną przez małopolską NSZZ Solidarność.

„Cieszę się, że Solidarność docenia nie tylko wyniki sportowe, ale ogólną postawę i to, jak kraj reprezentuje się za granicą - dla mnie to też bardzo ważne, dlatego jestem niezmiernie dumny i szczęśliwy z tej statuetki” – mówił podczas uroczystości wręczenia nagrody.

 

W rozmowie z PAP Kot stwierdził, że ma wielkie szczęście, ponieważ urodził się w wolnej Polsce.

 

„Tamte czasy (PRL - PAP) wyglądały inaczej. Zdarza się, że rodzice siadają z dziadkami, ze znajomymi i wspominają tamte czasy. Wiele wspomnień jest tragicznych, niemiłych, ale jest też sentyment za tym co dobre – ludzie np. mieli wówczas więcej czasu dla siebie” – podkreślił skoczek.

 

Jak ocenił, komunistyczny reżim z pewnością był „szkołą życia” dla wielu, a odzyskanie niepodległości stanowiło „wielki krok do przodu” dla Polski. „Teraz musimy umieć wykorzystać ten wielki krok, ponieważ wszyscy nadal się uczymy demokracji” – ocenił Kot.

 

Główna uroczystość wręczenia nagród „Solidarni w sporcie” już się odbyła – w lutym, jednak Kot nie mógł wziąć w niej udziału ze względu na udział w mistrzostwach świata w Lahti. Do Krakowa po odbiór statuetki mógł przyjechać w czwartek. Pod Wawelem sportowiec zostanie do piątku.

 

Czwartkowy wieczór planuje spędzić na spotkaniach ze znajomymi na krakowskim Kazimierzu. W piątek skoczek pojedzie do Szczecina na doroczny mecz charytatywny siatkówki (na rzecz dzieci w tamtejszym hospicjum, Kot występuje w nim jako zawodnik).

 

W lutym statuetki „Solidarni w sporcie 2016” odebrali: wybitny polski lekkoatleta, olimpijczyk Henryk Szordykowski; saneczkarka i działaczka sportowa Renata Żabecka-Chowaniec; trener szermierki w Wiśle Kraków Bartłomiej Język; piłkarka Agnieszka Karcz.

 

Najmłodsi tegoroczni laureaci to: Anna Trener-Wierciak - lekkoatletka, debiutowała na paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Cierpi na stwardnienie rozsiane, ale choroba jeszcze bardziej motywuje ją do pracy; Szymon Kolasa - 16-latek z klubu Gorce Nowy Targ, wielka nadzieja polskiego tenisa stołowego - wywalczył już tytuł mistrza Polski w kategorii kadetów; Kacper Chorążak - 17-letni piłkarz, bramkarz Wisły Kraków, ma na koncie występy w juniorskich reprezentacjach Polski U-15 i U-16.

 

Tytuły "Solidarni w sporcie" przyznaje od 1996 r. Region Małopolski NSZZ Solidarność. Otrzymują ją działacze sportowi i zawodnicy potrafiący łączyć sport z nauką, pracą, innymi pasjami, pokazujący hart ducha.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie