Gortat wśród kandydatów na honorowych obywateli Łodzi

Inne
Gortat wśród kandydatów na honorowych obywateli Łodzi
fot. Cyfra Sport

Raper O.S.T.R., zawodnik NBA Marcin Gortat, mistrzyni pływacka Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk oraz sopranistka Joanna Woś to kandydaci do tytułu honorowego obywatela Łodzi, zgłoszeni w środę przez prezydent Hannę Zdanowską. O przyznaniu tytułu zadecydują w lipcu łódzcy radni.

"Każde czasy mają swoich bohaterów. Musimy reagować na zmieniający się świat. Tytuł honorowego obywatela miasta nie może być zarezerwowany tylko dla monumentalnych postaci - marszałka Piłsudskiego, Marka Edelmana czy świętego Jana Pawła II" - podkreśliła prezydent Łodzi.

 

Jak przypomniała, do tej pory do grona honorowych obywateli Łodzi zaliczono m.in. wybitnego himalaistę Piotra Pustelnika, nieżyjącego już aktora Jana Machulskiego, znanego jako odtwórca głównej roli w filmie "Vabank", a także pisarza Andrzeja Sapkowskiego, twórcę tłumaczonej na całym świecie sagi o wiedźminie Geralcie.

 

Zgłoszenie kandydatur rapera, koszykarza, pływaczki i sopranistki zaproponowało Zdanowskiej Łódzkie Centrum Wydarzeń, uznając, że są to postaci ważne dla Łodzi.

 

Raper Adam O.S.T.R. Ostrowski to jeden z czołowych artystów polskiego hip-hopu, który 29 lipca zagra koncert z okazji 594. Urodzin Łodzi. Wychowanek Łódzkiego Klubu Sportowego Marcin Gortat jest jedynym Polakiem, który awansował do finału, grając w lidze NBA. Podczas najbliższych Urodzin Łodzi zorganizuje jubileuszową, dziesiątą edycję Marcin Gortat Camp - akcji promującej sport wśród dzieci i młodzieży.

 

Z Łodzią związane są także obie kandydatki na honorowe obywatelki - rekordzistka i mistrzyni Polski oraz medalistka mistrzostw świata i Europy w pływaniu Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk oraz wybitna sopranistka Joanna Woś, absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej, występująca na największych operowych scenach świata.

 

Według Zdanowskiej, dzięki osiągnięciom, postawie życiowej i bardzo bliskim związkom z Łodzią kandydaci są jej najlepszymi ambasadorami w kraju i za granicą.

 

"W swoich dziedzinach osiągnęli dużo więcej niż tylko osobisty sukces. Udowodnili, że by zajść na szczyt, potrzebny jest nie tylko talent, ale także ciężka, sumienna codzienna praca i konsekwencja w dążeniu do wymarzonych celów" - zaznaczyła.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie