Znamy listę startową turnieju żużlowego w ramach The World Games 2017

Inne
Znamy listę startową turnieju żużlowego w ramach The World Games 2017
fot. Pawel Wilczynski/cyfrasport

Po raz drugi w historii The World Games o medale powalczą żużlowcy. I to najlepsi na świecie. 29 lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu zaprezentują się m.in. Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Emil Sajfutdinow, Grigorij Łaguta, Fredrik Lindgren, Jason Doyle, Chris Holder czy Niels Kristian Iversen!

Rywalizację żużlowców w ramach 10. Światowych Igrzysk Sportowych (20-30 lipca, Wrocław, Trzebnica, Świdnica, Jelcz-Laskowice) zaplanowano na 29 dzień lipca. Turniej rozpocznie się o godz. 19 na zmodernizowanym Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, a powalczy w nim siedem najlepszych na świecie duetów narodowych (plus rezerwowi): Duńczycy, Szwedzi, Rosjanie, Australijczycy, Niemcy, Brytyjczycy oraz Polacy.


Selekcjoner Marek Cieślak wytypował Bartosza Zmarzlika – brązowego medalistę IMŚ 2016, Macieja Janowskiego – ambasadora The World Games 2017, a także Patryka Dudka – nie tylko indywidualnego mistrza Polski 2016, ale też lidera obecnego cyklu Grand Prix.


Wśród najgroźniejszych rywali naszej reprezentacji należy wymienić Australijczyków, Szwedów, Rosjan i Duńczyków. Nie zabraknie indywidualnego mistrza świata z 2012 roku – Chrisa Holdera (Australia), a także rewelacyjnego Szweda Fredrika Lindgrena, który 13 maja wygrał na stołecznym PGE Narodowym Grand Prix Polski, wprowadzając przy okazji sprzętową rewolucję i przerywając hegemonię włoskich silników marki GM. Mianowicie Lindgren korzystał z jednostki GTR konstrukcji Szwajcara, Marcela Gerharda.  


Lista startowa gwarantuje ogromne emocje, a brak na niej Taia Woffindena, który deklarował chęć wystartowania na The World Games 2017, jest efektem sporu między Brytyjczykiem a jego rodzimą federacją.


– Dla mnie to impreza wyjątkowa, bo przecież pojadę przed swoją publicznością i w swoim mieście. Nie wyobrażam sobie, byśmy nie walczyli o jak najwyższe cele, ale pamiętajmy, że to… żużel – mówi Maciej Janowski, zawodnik Betardu Sparty i ambasador The World Games 2017, który w cyklu Grand Prix ściga się z numerem 71, symbolizującym przywiązanie do miasta (numer kierunkowy do Wrocławia). – Mistrzostwa świata par to była przed laty bardzo prestiżowa impreza. Dlatego cieszę się, że narodowe reprezentacje ponownie powalczą w tej formule – dodaje Marek Cieślak, opiekun polskiej reprezentacji, z którą wielokrotnie sięgał w ostatnich latach po Drużynowy Puchar Świata.  


Przypomnijmy, że żużel jest jedną z czterech dyscyplin na zaproszenie – obok futbolu amerykańskiego, kick-boxingu i wioślarstwa halowego – które znalazły się w programie The World Games 2017. Zostały one wybrane przez mieszkańców miasta w internetowym głosowaniu. I, co ciekawe, nie jest to debiut speedwaya na TWG. Po raz pierwszy rywalizowano w 1985 roku w Londynie, na Wimbledonie, gdzie zwyciężyli John Cook i Jeremy Doncaster, a startowały też m.in. takie gwiazdy jak Hans Nielsen, Jan O. Pedersen, Kenny Carter, Shawn Moran, Kelvin Tatum i Tommy Knudsen.   

Wejściówki na zawody żużlowe, a także inne wydarzenia z programu The World Games, można wciąż zamawiać poprzez stronę www.ebilet.pl. Dodajmy, że osoby z niepełnosprawnością nabywają bilety ulgowe, a ich opiekunowie - za symboliczną złotówkę.  


The World Games Wrocław 2017 (sobota, 29 lipca, godz. 19, Stadion Olimpijski, żużel)


Dania: 1. Niels-Kristian Iversen, 2. Kenneth Bjerre, 3. Michael Jepsen Jensen, menedżer: Hans Nielsen.
Szwecja: 1. Fredrik Lindgren, 2. Antonio Lindbaeck, 3. Peter Ljung, menedżer: Morgan Andersson.
Rosja: 1. Andriej Kudriaszow, 2. Grigorij Łaguta, 3. Emil Sajfutdinow, menedżer: Andriej Sawin.
Australia: 1. Jason Doyle, 2. Chris Holder, 3. Max Fricke, menedżer: Mark Lemon.
Niemcy: 1. Martin Smolinski, 2. Kai Huckenbeck, 3. Erik Riss, menedżer: Herbert Rudolph.
Polska: 1. Bartosz Zmarzlik, 2. Maciej Janowski, 3. Patryk Dudek, menedżer: Marek Cieślak
Wielka Brytania: 1. Craig Cook, 2. Robert Lambert, 3. Steve Worrall, menedżer: Alun Rossiter.

Informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze