Rywalizację żużlowców w ramach 10. Światowych Igrzysk Sportowych (20-30 lipca, Wrocław, Trzebnica, Świdnica, Jelcz-Laskowice) zaplanowano na 29 dzień lipca. Turniej rozpocznie się o godz. 19 na zmodernizowanym Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, a powalczy w nim siedem najlepszych na świecie duetów narodowych (plus rezerwowi): Duńczycy, Szwedzi, Rosjanie, Australijczycy, Niemcy, Brytyjczycy oraz Polacy.


Selekcjoner Marek Cieślak wytypował Bartosza Zmarzlika – brązowego medalistę IMŚ 2016, Macieja Janowskiego – ambasadora The World Games 2017, a także Patryka Dudka – nie tylko indywidualnego mistrza Polski 2016, ale też lidera obecnego cyklu Grand Prix.


Wśród najgroźniejszych rywali naszej reprezentacji należy wymienić Australijczyków, Szwedów, Rosjan i Duńczyków. Nie zabraknie indywidualnego mistrza świata z 2012 roku – Chrisa Holdera (Australia), a także rewelacyjnego Szweda Fredrika Lindgrena, który 13 maja wygrał na stołecznym PGE Narodowym Grand Prix Polski, wprowadzając przy okazji sprzętową rewolucję i przerywając hegemonię włoskich silników marki GM. Mianowicie Lindgren korzystał z jednostki GTR konstrukcji Szwajcara, Marcela Gerharda.  


Lista startowa gwarantuje ogromne emocje, a brak na niej Taia Woffindena, który deklarował chęć wystartowania na The World Games 2017, jest efektem sporu między Brytyjczykiem a jego rodzimą federacją.


– Dla mnie to impreza wyjątkowa, bo przecież pojadę przed swoją publicznością i w swoim mieście. Nie wyobrażam sobie, byśmy nie walczyli o jak najwyższe cele, ale pamiętajmy, że to… żużel – mówi Maciej Janowski, zawodnik Betardu Sparty i ambasador The World Games 2017, który w cyklu Grand Prix ściga się z numerem 71, symbolizującym przywiązanie do miasta (numer kierunkowy do Wrocławia). – Mistrzostwa świata par to była przed laty bardzo prestiżowa impreza. Dlatego cieszę się, że narodowe reprezentacje ponownie powalczą w tej formule – dodaje Marek Cieślak, opiekun polskiej reprezentacji, z którą wielokrotnie sięgał w ostatnich latach po Drużynowy Puchar Świata.  


Przypomnijmy, że żużel jest jedną z czterech dyscyplin na zaproszenie – obok futbolu amerykańskiego, kick-boxingu i wioślarstwa halowego – które znalazły się w programie The World Games 2017. Zostały one wybrane przez mieszkańców miasta w internetowym głosowaniu. I, co ciekawe, nie jest to debiut speedwaya na TWG. Po raz pierwszy rywalizowano w 1985 roku w Londynie, na Wimbledonie, gdzie zwyciężyli John Cook i Jeremy Doncaster, a startowały też m.in. takie gwiazdy jak Hans Nielsen, Jan O. Pedersen, Kenny Carter, Shawn Moran, Kelvin Tatum i Tommy Knudsen.   

Wejściówki na zawody żużlowe, a także inne wydarzenia z programu The World Games, można wciąż zamawiać poprzez stronę www.ebilet.pl. Dodajmy, że osoby z niepełnosprawnością nabywają bilety ulgowe, a ich opiekunowie - za symboliczną złotówkę.  


The World Games Wrocław 2017 (sobota, 29 lipca, godz. 19, Stadion Olimpijski, żużel)


Dania: 1. Niels-Kristian Iversen, 2. Kenneth Bjerre, 3. Michael Jepsen Jensen, menedżer: Hans Nielsen.
Szwecja: 1. Fredrik Lindgren, 2. Antonio Lindbaeck, 3. Peter Ljung, menedżer: Morgan Andersson.
Rosja: 1. Andriej Kudriaszow, 2. Grigorij Łaguta, 3. Emil Sajfutdinow, menedżer: Andriej Sawin.
Australia: 1. Jason Doyle, 2. Chris Holder, 3. Max Fricke, menedżer: Mark Lemon.
Niemcy: 1. Martin Smolinski, 2. Kai Huckenbeck, 3. Erik Riss, menedżer: Herbert Rudolph.
Polska: 1. Bartosz Zmarzlik, 2. Maciej Janowski, 3. Patryk Dudek, menedżer: Marek Cieślak
Wielka Brytania: 1. Craig Cook, 2. Robert Lambert, 3. Steve Worrall, menedżer: Alun Rossiter.