ME w szermierce: Polacy bez eksperymentów w Tbilisi
Dwudziestu pięciu polskich szermierzy będzie walczyć od poniedziałku w Tbilisi o medale mistrzostw Europy. "Mimo że to rok poolimpijski, to nie eksperymentujemy i wysyłamy do Gruzji praktycznie najsilniejszy skład" - powiedział dyrektor sportowy związku Ryszard Sobczak.
Do Tbilisi uda się 25-osobowa ekipa Biało-Czerwonych. W szpadzie męskiej w składzie znalazło się pięciu zawodników, przy czym Radosław Zawrotniak wystąpi tylko indywidualnie, a w drużynie zmieni go 20-letni Daniel Marcol.
"To w zasadzie jedyny eksperyment. Trener Mariusz Piasecki chce zobaczyć, jak zespół będzie funkcjonował bez najbardziej doświadczonego zawodnika, jakim jest Zawrotniak. To też pewnego rodzaju poszukiwanie składu na przyszłość" - tłumaczył Sobczak.
Z powodów zdrowotnych w kadrze zabrakło florecisty Michała Jandy. "Będzie na pewno brany pod uwagę przy nominacjach na lipcowe mistrzostwa świata, a teraz trener Stanisław Szymański pozwolił mu wyleczyć do końca drobny uraz" - dodał.
Zbliżona jest sytuacja doświadczonej szablistki Bogny Jóźwiak. "Ona w tym roku pracuje trochę inaczej, odpuszcza ME, ale ma szansę wystąpić w MŚ" - wspomniał dyrektor sportowy PZS.
Jego zdaniem, największe szanse na sukces mają wszystkie drużyny kobiece.
"Zarówno florecistki, szablistki, jak i szpadzistki stać na czwórkę. To jest ich w zasięgu, ale zobaczymy, jak się ułożą turnieje" - zaznaczył.
Ostatnie z wymienionych najlepiej w tym sezonie spisywały się też indywidualnie. Ewa Nelip była dwukrotnie trzecia w zawodach Pucharu Świata, na podium stanęła też Renata Knapik-Miazga, dwukrotna, w tym ubiegłoroczna z Torunia, brązowa medalistka ME.
"Rzeczywiście w tej chwili to chyba najmocniejsza nasza grupa. Na tyle, że Kamila Pytka, która raz była w ósemce w PŚ nie załapała się do kadry" - przyznał Sobczak.
W imprezie tej rangi zadebiutuje szablistka Martyna Komisarczyk, która niedawno została wicemistrzynią Polski. Brakuje za to siedmiokrotnej medalistki ME w tej broni Aleksandry Sochy, która spodziewa się dziecka.
Łącznie w ME, które są rozgrywane od 1981 roku, polscy szermierze wywalczyli 75 medali. Na ten dorobek składa się: 16 złotych, 22 srebrne i 37 brązowych (indywidualnie - 45; 9-9-27; drużynowo - 30; 7-13-10).
Skład reprezentacji Polski na ME w Tbilisi:
floret kobiet (trener Paweł Kantorski): Marta Łyczbińska, Martyna Jelińska (obie TKS-T Budowlani Toruń), Julia Walczyk, Hanna Łyczbińska (obie KU AZS-UAM Poznań);
floret mężczyzn (trener Stanisław Szymański): Piotr Janda (KS AZS AWFiS Gdańsk), Leszek Rajski, Andrzej Rządkowski (obaj KS Wrocławianie), Michał Siess (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu);
szabla kobiet (trener Dariusz Nowinowski): Małgorzata Kozaczuk, Martyna Komisarczyk (obie AZS AWF Warszawa), Marta Puda (TMS Sosnowiec), Katarzyna Kędziora (OŚ AZS Poznań);
szabla mężczyzn (trener Krzysztof Grzegorek): Jakub Ociński (AZS AWF Katowice), Mikołaj Grzegorek (UKS Victor Warszawa), Krzysztof Kaczkowski (ZKS Sosnowiec), Jakub Jaskot (OŚ AZS Poznań);
szpada kobiet (trener Bartłomiej Język): Renata Knapik-Miazga (TS Wisła Kraków), Ewa Nelip (UKS Żoliborz Warszawa), Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa), Barbara Rutz (KS Szpada Wrocław);
szpada mężczyzn (trener Mariusz Piasecki): Karol Kostka, Radosław Zawrotniak - tylko indywidualnie (obaj AZS AWF Kraków), Mateusz Nycz (Piast Gliwice), Filip Broniszewski (AZS AWF Wrocław), Daniel Marcol (KS Szpada Wrocław) - tylko w drużynie;
Program finałów:
12 czerwca, poniedziałek - szabla kobiet, floret mężczyzn indywidualnie
13 czerwca, wtorek - floret kobiet, szpada mężczyzn indywidualnie
14 czerwca, środa - szabla kobiet, floret mężczyzn drużynowo
15 czerwca, czwartek - szpada kobiet, szabla mężczyzn indywidualnie
16 czerwca, piątek - floret kobiet, szpada mężczyzn drużynowo
17 czerwca, sobota - szpada kobiet, szabla mężczyzn drużynowo
Komentarze