OK! The World Games: Plażowa piłka ręczna

Siatkówka plażowa na igrzyskach olimpijskich jest, plażowa odmiana piłki ręcznej – nie. Jeszcze nie, bo jest niemniej widowiskowa od jej halowej odmiany przyciągającej na trybuny rzesze kibiców. Póki co Beach handball zobaczymy na The World Games, które w tym roku już w lipcu odbędą się we Wrocławiu.

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich - The World Games 2017, które potrwają od 20 do 30 lipca, prawie 3500 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Dwa z nich przyznane zostaną w plażowej piłce ręcznej. Rywalizacja drużyn męskich i żeńskich  toczyć się będzie od 26 do 29 lipca na obiektach wrocławskiego AWF-u.

Rys historyczny

Pierwsze zawody w piłce ręcznej plażowej rozegrano w 1992 roku we włoskiej Ponzie. Dwa lata później Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) ujednoliciła przepisy, a w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowano mistrzostwa Europy. Pierwsze mistrzostwa świata  - w roku 2004. Obie te imprezy odbywają się co dwa lata. Na The World Games istnieje od 2001 roku. Od igrzysk w japońskiej Aikicie przez Duisburg po Kaohsiung w 2009 roku pojawiała się jako sport na zaproszenie. Jako pełnoprawna dyscyplina funkcjonuje od ostatniej 9. edycji w kolumbijskim Cali. Podobnie będzie we Wrocławiu, gdzie mistrzowskich tytułów zarówno wśród kobiet jak mężczyzn będą bronić reprezentacje Brazylii. Czynione są starania by plażowa piłka ręczna w 2024 roku weszła do programu igrzysk olimpijskich.

Plażowa piłka ręczna w Polsce

W Polsce plażowa piłka ręczna podlega pod ZPRP i w ostatnich 10 latach bardzo prężnie się rozwija. Latem odbywają się rozgrywki PGNiG Summer Superligi, które po serii weekendowych turniejów wyłaniają mistrzów i mistrzynie Polski. W ostatnim turnieju eliminacyjnym udział wzięło osiem zespół męskich i osiem żeńskich. Gro zawodników stanowią piłkarze ręczni grający w hali, ale przeważnie w niższych klasach niż PGNiG Superliga. Posiadamy juniorskie i seniorskie reprezentacje Polski. Regularnie gramy w eliminacjach mistrzostw świata i Europy. Medali tych imprez nie udało się jeszcze zdobyć. Trenerem kadry męskiej jest Krzysztof Kisiel, żeńskiej – Marek Karpiński. Obie nasze drużyny narodowe wystartują na The World Games 2017.

Zasady w pigułce

1. Piaszczyste boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 27x12m, obejmującym pole gry (15x12m) oraz dwa pola bramkowe, których linia znajduje się w odległości 6 metrów od linii końcowych.

2. Warstwa drobnego i oczyszczonego piasku musi mieć grubość co najmniej 40cm. Gra się boso. Dozwolone są skarpetki lub ochraniające stopy bandaże.

3. Bramki mają długość 3m i wysokość 2m.

3. Gumowa piłka dla mężczyzn ma obwód 54-56 cm i waży 350-370 gram, dla kobiet obwód wynosi 50-52cm, waga - 280-300 gram.

4. Każdy zespół może liczyć maksymalnie ośmiu zawodników – czterech przebywających na boisku – trzech w polu i bramkarza oraz czterech zawodników rezerwowych. W każdym momencie meczu na boisku musi przebywać zawodnik oznaczony jako bramkarz.

5. Można dokonywać nieograniczonej liczby zmian w każdej chwili. Rezerwowy zawodnik może wbiec na boisko, gdy ten którego zmienia je opuścił.

6. Zwykła bramka punktowana jest za 1 punkt. Bramka spektakularna (chwyt i rzut w wyskoku, bramka zdobyta przez bramkarza, rzut karny z sześciu metrów) to 2 punkty.

7. Mecz trwa dwie połowy po 10 minut każda, ale ich wyniki się nie sumują. Wygrana połowa oznacza 1 punkt meczowy. W przypadku remisu po zakończeniu połowy należy zastosować metodę złotej bramki. Drużyna, która zdobędzie ją pierwsza wygrywa połowę i zdobywa punkt meczowy.

8. Gdy jedna z drużyn wygra obie połowy – zdobywa dwa punkty meczowe i wyrywa mecz.

9.  W przypadku, gdy po dwóch połowach jest remis w punktach meczowych zarządza się, tzw. shoot out (sam na sam z bramkarzem).

10. W shoot out drużyny wykonują na przemian po pięć „akcji” z udziałem bramkarza i zawodnika zespołu atakującego oraz bramkarza z drużyny broniącej. Zawodnik z linii pola bramkowego podaje piłkę do swojego bramkarza. Ten może rzucić na bramkę rywala lub oddać piłkę zawodnikowi, by ten oddał strzał. Podczas rozgrywania shoot out piłka nie może dotknąć podłoża, a wszystko musi odbyć się w ciągu trzech sekund.

11. Zwycięstwo zapewnia 1-punktowa przewaga przy tej samej ilości rzutów po rozegraniu SHOOT-OUT  wynik 2:1.

Plażowa piłka ręczna na The World Games 2017

1. Podczas The World Games 2017 zmagania w plażowej piłce ręcznej odbędą się 26 do 29 lipca na obiektach wrocławskiego AWF-u.

2. W turnieju udział weźmie po osiem zespołów męskich i żeńskich. Wśród panów rywalizować będą: Australia, Brazylia, Chorwacja, Egipt, Węgry, Katar, Urugwaj i Polska. Wśród kobiet: Argentyna, Australia, Brazylia, Hiszpania, Norwegia, Tajwan, Tunezja i Polska.

3. Biało-czerwoni w grupie A zmierzą się z Chorwacją, Węgrami i Egiptem. Polki trafiły do grupy B, w której zmierzą się z Brazylią, Tajwanem i Australią.

4. Gra toczyć się będzie o dwa komplety medali. Obrońcami tytułów są Brazylijczycy i Brazylijki.