Stępiński: W kadrze jest silna konkurencja

Piłka nożna
Stępiński: W kadrze jest silna konkurencja
fot. Cyfrasport

Polskie piłkarki nożne pokonały Ukrainę 3:2 i Litwę 5:0 w ostatnich sparingach przed eliminacjami mistrzostw świata. „Z powodu kontuzji zagraliśmy w awaryjnym składzie i okazało się, że jest silna konkurencja w kadrze” - powiedział trener Miłosz Stępiński.

W startującym we wrześniu eliminacjach biało-czerwone zagrają w grupie B ze Szwajcarią, Szkocją, Białorusią i Albanią. Stępiński przejął kadrę latem 2016 roku od Wojciecha Basiuka na koniec eliminacji do ME 2017 i jeszcze nie przegrał. Zanotował osiem wygranych i jeden remis.

 

„Jeśli wszystkie zawodniczki, których teraz zabrakło się wykurują, będą w dobrej formie, mogę mieć pozytywny kłopot z wyborem kadry na eliminacje. To oczywiście bardzo dobra sytuacja dla trenera” – dodał selekcjoner.

 

Polki (31. miejsce na świecie) z wyżej notowaną Ukrainą (27.) wygrały na wyjeździe 8 czerwca, a poniedziałkowym zwycięstwem z teoretycznie dużo słabszą Litwą (82.) w Łomży zakończyły serię wiosennych sparingów.

 

„Moim zdaniem spotkania z Ukrainą i wcześniejszy pojedynek z Finlandią (1:0 w Pruszkowie) były w wykonaniu naszego zespołu od kiedy z nim mam przyjemność pracować” – ocenił Stępiński.

 

Zauważył, że przeciwko Ukrainie testował grę pod presją rywala, co skończyło się stratą dwóch goli.

 

„Dobrze wychodziły nam kontry, a w pojedynku z Litwą atak pozycyjny” – zaznaczył.

 

Po poniedziałkowym meczu w Łomży kadrowiczki rozpoczęły urlopy.

 

„Zbyt długie nie będą – dwa, trzy tygodnie. Wszystkie dostały indywidualne zadania domowe, będą pracowały w klubach. Na początku wrześniowego zgrupowania zrobimy testy i będzie wiadomo, kto jak przepracował okres przygotowawczy. Bo kadra musi być coraz lepsza” – powiedział trener.

 

Stępiński wybiera się na lipcowe finały ME do Holandii, żeby podpatrywać grupowych rywali Polek – Szwajcarię i Szkocję. Sierpień będzie przeznaczony na przygotowanie analizy gry wszystkich przeciwników biało-czerwonych.

 

Dwa tygodnie przed pierwszym meczem eliminacji z Białorusią (19 września) zostanie podany skład 20-osobowej kadry, która będzie walczyła o awans.

 

Finały MŚ rozegrane zostaną we Francji w 2019 roku. Awansują do nich bezpośrednio zwycięzcy siedmiu grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc będą rywalizować w barażach, które wyłonią ostatniego uczestnika MŚ ze strefy europejskiej.

 

Grupowe mecze eliminacji zostaną rozegrane między 11 września 2017 a 4 września 2018 roku. Baraże zaplanowano na październik i listopad.

 

Spośród grupowych rywali najwyżej notowana w marcowym rankingu FIFA była Szwajcaria (16.), Szkocja zajmowała 21. miejsce, Białoruś - 49., a Albania - 71.

 

Piłkarska reprezentacja Polski nigdy dotychczas w finałach MŚ nie grała.

Terminarz Polek w eliminacjach MŚ 2019:
   
   15.09.2017 Polska - Białoruś
   19.09.2017 Szwajcaria - Polska 
   24.11.2017 Albania - Polska 
   06.04.2018 Polska - Albania 
   10.04.2018 Szkocja - Polska 
   12.06.2018 Polska - Szkocja 
   31.08.2018 Białoruś - Polska 
   04.09.2018 Polska - Szwajcaria.
   
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze