Dookoła Szwajcarii: Warbasse wygrał etap, Caruso nowym liderem

Amerykanin Lawrence Warbasse ze startującej z "dziką kartą" ekipy Aqua Blue wygrał po samotnej ucieczce czwarty etap kolarskiego wyścigu Dookoła Szwajcarii. Koszulkę lidera zdobył drugi na mecie w Villars-sur-Ollon Włoch Damiano Caruso (BMC).

26-letni Warbasse, który we wtorek odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze zawodowej, uciekał praktycznie przez cały prowadzący po górach 150-kilometrowy etap. Towarzyszyli mu początkowo Kanadyjczyk Antoine Duchesne (Direct Energie) oraz Holendrzy Lars Boom (LottoNL) i Nick van der Lijke (Roompot), ale ostatni odcinek pokonał w pojedynkę. Na mecie uzyskał 40 sekund przewagi nad pierwszą grupką pościgową przyprowadzoną przez Caruso.

Najlepszy z Polaków, Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) był 53. ze stratą ośmiu i pół minuty do zwycięzcy. Z zawodników ekipy CCC Sprandi Polkowice najwyższą, 37. lokatę zajął Czech Jan Hirt, tracąc 6.27.

Dotychczasowy lider Australijczyk Michael Matthews przyjechał do mety ponad 16 minut po triumfatorze, a jego kolega z drużyny Sunweb Holender Tom Dumoulin, zwycięzca niedawnego Giro d'Italia, stracił ponad siedem minut.

W klasyfikacji generalnej Caruso wyprzedza o 15 sekund Holendra Stevena Kruijswijka (LottoNL) oraz o 24 sekundy Włocha Domenico Pozzovivo (AG2R).

Dziewięcioetapowy wyścig najwyższej kategorii World Tour zakończy się 18 czerwca w Schaffhausen jazdą indywidualną na czas.