Czy w polskiej piłce już nie ustawia się meczów? Boniek: Górnikowi zdarzały się dziwne wyniki zanim postawiono na młodzież

Piłka nożna
Czy w polskiej piłce już nie ustawia się meczów? Boniek: Górnikowi zdarzały się dziwne wyniki zanim postawiono na młodzież
fot. CyfraSport

Największym niesmakiem minionego sezonu w piłkarskiej ekstraklasie był mecz w ostatniej kolejce, w którym nie walczące już o nic Zagłębie Lubin ułatwiło zadanie Arce. Zespół z Gdyni potrzebował punktów, aby się utrzymać i dostał je na tacy. Nikt oczywiście nikogo za rękę nie złapał, ale tylko naiwni próbowali dostrzec, że mecz toczył się na serio.

Czy są jakieś mechanizmy, które mogą taki proceder powstrzymać w przyszłości? – zapytaliśmy prezesa PZPN Zbigniewa Bońka.

 

- A czy ja mam piłkarzy jakiegoś klubu zmuszać do tego, aby biegali, walczyli, grali lepiej? Jeżeli zdarzyło się coś co wszyscy przewidywali i to zdarzenie śmierdzi, to niech przyjdzie mi ktoś z dowodami, że mecz był ustawiony, że został sprzedany. Wydaje mi się, że trudno będzie o taki dowód – tłumaczył Boniek, który zdaje sobie jednak sprawę, że ustawiony mecz, nie oznacza sprzedanego.

 

I w tym przypadku wątpliwe, aby w grę wchodziły jakiekolwiek pieniądze. Chodziło raczej o przysługę, o którą prosili zaprzyjaźnieni kibice obu drużyn.

 

- Zgadzam się. Ale co ja mogę zrobić jako prezes PZPN? Dla mnie niesmakiem jest, że są jakieś historyczne, klubowe koalicje, które nie mają nic wspólnego z piłką. Słyszałem, że kibicom Zagłębia zależało na tym, aby Arka się utrzymała i prosili swoich zawodników, aby nie robili jej krzywdy. Jeśli to prawda, to jest rzecz smutna. Na dzisiaj przykładów korupcji i sprzedawania meczów nie mamy. Ale mamy odpowiedni aparat i pewne sygnały dostajemy. Ja o tym nie chcę mówić, bo na razie nie ma takiej potrzeby – powiedział prezes PZPN.

 

Na pytanie co ma na myśli, odparł: - Czy wyjechać sobie do Czech i obstawić, że moja drużyna przegra to nie jest taki duży wysiłek? Drużyna Górnika Zabrze w pewnym momencie zaczęła stawiać na młodych.

 

- I nagle wygrała sześć meczów z rzędu, wracając do ekstraklasy – przypomnieliśmy.

 

- Na pewne rzeczy czasem trzeba zwrócić uwagę. Jak grali starzy to zdarzały się dziwne wyniki. Nic nie chcę sugerować, ale czujnym trzeba być – zasugerował szef polskiej piłki.

Cezary Kowalski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze